Evropané prohráli, Česko povede populista, hodnotí volby v zahraničí. Rusové píšou o Zemanově magii

ČTK Ondřej Soukup ČTK, Ondřej Soukup
29. 1. 2018 10:51
Miloše Zemana, vítěze víkendových prezidentských voleb, zahraniční média popisují jako podporovatele Donalda Trumpa a příznivce Ruska.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Reuters

Praha - Světová média po vítězství Miloše Zemana ve víkendových prezidentských volbách hodnotí výsledek jako triumf antievropských a protiimigračních nálad v České republice. Prezident se tak podle nich veze na vlně, kterou začal brexit a vítězství Donalda Trumpa v roce 2016.

Americká média si všímají, že Miloš Zeman byl jedním z mála evropských státníků, kteří před americkými prezidentskými volbami podpořili Donalda Trumpa. Ruské sdělovací prostředky zase dávají důraz na sympatie českého prezidenta k Moskvě a Pekingu.

Americký server Fox News, blízký Donaldu Trumpovi, Zemana v titulku označil za "protrumpovskou" hlavu státu, která varovala před organizovanou invazí migrantů.

"Zemanovo vítězství upevnilo antievropskou a antiimigrační povahu české vlády," konstatuje Fox News. Deník The New York Times cituje odbornici na etiketu a bývalou poradkyni amerických prezidentů Elišku Haškovou Coolidge, která ve volbách podporovala Zemana.

Podle ní jsou obavy Západu z něj přehnané, Zeman podle jejího názoru usiluje o zdravý, ale nikoli servilní vztah s Ruskem. Hašková Coolidge v newyorském listu uvádí, že není fanynkou Zemanových vulgarit, ale je ochotna některé jeho nedostatky přehlédnout, protože obdivuje prezidentovy rozsáhlé zkušenosti. "Je opravdu velmi důležité mít vůdce, který rozumí politice a který se setkal se světovými lídry," řekla pražská rodačka.

Protizápadní směr

Britský list Financial Times s odvoláním na analytiky uvádí, že především Zemanova větší politická zkušenost hrála klíčovou roli v jeho konečném vítězství. Další britský deník The Guardian označil výsledky českých voleb za vítězství pro protiimigrační a krajně pravicové síly v zemi, což může potenciálně obrátit českou politiku protizápadním směrem.

Podle britského deníku The Daily Telegraph je Zemanovo vítězství "ránou pro Čechy, kteří doufali, že jejich země přijme proevropskou linii".

Slovenská média vítězství Miloše Zemana hodnotí jako vulgarizaci politiky a rozdělení společnosti. Podle listu Sme se typ politika s jasnou evropskou orientací bez nástinu xenofobie stává ve střední Evropě ohroženým druhem. Dodal, že Zeman vyhrává v regionu, kde maďarský premiér Viktor Orbán demokracii pouze simuluje a Polsko se Maďarskem dlouhodobě inspiruje.

List Hospodárske noviny soudí, že Zeman by se v dalším funkčním období mohl začít chovat jako skutečný státník a nikoliv jako samolibý muž.

"Zeman již není po fyzické stránce tím, čím býval ještě před pár lety. Lze předpokládat, že svou energii bude nyní věnovat spíše snaze dokončit ve vší důstojnosti druhé funkční období než jí mrhat na nesmyslné souboje s oponenty z řad politiků a novinářů," napsal deník.

Nebývalý talent

Německá média zdůrazňují, že Česko se volbou Zemana odklání od Západu. Český prezident podle listu Süddeutsche Zeitung zosobňuje evropské rozdělení - geografické, politické, mentální. Prezidentským volbám v České republice přitom předcházela naděje, že toto rozdělení bude možné postupně začít překonávat.

Vítězství akademika Jiřího Drahoše by ukázalo, že je možné porazit i zkušeného populistu Zemanova typu a především dokázalo, že na východě unie jsou schopni vyhrávat i přesvědčení Evropané. "Možná to umí. Ale naděje, že se to v dohledné době v zemích jako je Maďarsko nebo Polsko stane, mizí," píše deník.

Frankfurter Allgemeine Zeitung se zabývá také příčinami Zemanova úspěchu. Vysvětlení, že vítězného kandidáta volili hůře vzdělaní lidé, podle něj nestačí. "Možná, že nevzdělanost není tolik důvodem jeho popularity, jako spíše pocit zanedbání elitou," vyjadřuje své přesvědčení deník. 

Podle komentáře rakouského listu Der Standard se sobotním vítězstvím Zeman stal nejúspěšnějším českým politikem od roku 1989. Jako žádný jiný totiž současný prezident podle něj dokáže odhadnout náladu ve společnosti a využít ji ve svůj prospěch. Podle švýcarského tisku v Česku zvítězila politika nahánění strachu.

"Miloš Zeman je instinktivní politik, který dokáže vyslídit náladu (ve společnosti) a využít ji ve svůj prospěch," napsal list Der Standard.

Švýcarský list Tagesanzeiger v komentáři uvádí, že v Česku zvítězila politika nahánění strachu. "Znovuzvolení Miloše Zemana českým prezidentem je varovný signál, který by měla EU brát vážně," napsal. Úspěch současné hlavy státu je totiž podle něj důkazem, jak hluboce zakořeněná skepse vůči Bruselu je.

Xenofob a rusofil

Pro italský list La Repubblica, který častuje Zemana přívlastky "rusofil", "nacionální populista" a "xenofob", jde o vážnou porážku "evropanství ve střední a východní Evropě". Španělský deník El País považuje Zemanovo vítězství za prohloubení příkopu mezi Bruselem a "východním blokem".

"Vyjíždí do regionů, je vždy dobře připraven, vyzná se v místních problémech". "Jeho nové vítězství jako završení dlouhé politické kariéry je výsledkem tvrdé práce a nebývalého talentu," napsal Der Standard.

List Rossijskaja gazeta, patřící ruské vládě, přinesl rozsáhlý komentář svého pražského dopisovatele Vladimira Sněgireva. V článku Magie proti chemii tvrdí, že Miloš Zeman lépe vystihuje českou povahu a obavy českých občanů ze ztráty identity.

"Čeští občané rozumí svým dějinám, a proto nesmírně citlivě reagují na jakékoli pokusy omezit jejich národní svéráz, kulturu a nezávislost. Miloš Zeman, který kategoricky odmítá rady z Bruselu nebo Washingtonu, cynický pragmatik, milovník místního piva a slivovice, zastánce zrušení protiruských sankcí, představuje, jak řekl jeden místní expert, kvintesenci českého národního charakteru. V tom je tajemství jeho magie," tvrdí Vladimir Sněgirev.

Zeman znovu na Hradě. Sledujte zásadní okamžiky volby prezidenta
 

Právě se děje

Další zprávy