Těším se, až ukončím svůj život, řekl 104letý vědec. Pak podstoupil asistovanou sebevraždu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2018 15:04
V Austrálii, kde David Goodall žil, je asistovaná sebevražda nezákonná. O svých názorech promluvil 104letý vědec na tiskové konferenci, kterou můžete zhlédnout na videu.
104letý vědec David Goodall: Je to moje vlastní rozhodnutí, že ukončím svůj život | Video: Reuters

Basilej - "Doufám, že můj příběh zvýší tlak na to, aby se na toto téma nahlíželo liberálněji," prohlásil 104letý australský vědec David Goodall ve středu ještě předtím, než následující den kolem třetí hodiny odpoledne podstoupil asistovanou sebevraždu. 

Goodall si přál, aby právě téma asistované sebevraždy přestalo být takovým tabu, přinejmenším v Austrálii, kde je tato forma úmrtí nezákonná. 

Slavný vědec tak musel hledat pomoc jinde. Nakonec zemřel na švýcarské klinice Life Cycle v Basileji, která mu v asistované sebevraždě nebránila. 

"Je to moje vlastní rozhodnutí, že ukončím svůj život, těším se na to a jsem švýcarským lékařům vděčný, že mi to umožnili," nechal se slyšet Goodall, který by chtěl, aby si ze Švýcarska vzaly příklad i ostatní země a v potaz braly nejen věk klienta, ale také jeho duševní zdraví.

Švýcarsko je jednou z nejliberálnějších zemí, pokud jde o možnost ukončit svůj život dobrovolně za asistence lékařů.

Poslední jídlo: hranolky a dort

Goodall si pomocí infuzní kanyly sám vpravil do žíly smrticí lék Nembutal.  "Dnes (ve čtvrtek - pozn. red.) ve 12:30 profesor David Goodall ve věku 104 let pokojně zemřel na (klinice) Life Cycle v Basileji ve Švýcarsku na následky infuze Nembutalu," uvedl na Twitteru australský zastánce eutanazie Philip Nitschke, zakladatel organizace Exit International.

Nembutal je jeden z obchodních názvů barbiturátu pentobarbital, který se ve vyšších dávkách používá k asistované sebevraždě například i v USA.

Podle švýcarského serveru 20 Minuten zemřel Goodall v rodinném kruhu. Krátce před smrtí se svými blízkými poobědval smaženou rybu s hranolky a kus tvarohového dortu.

Nitschke zařídil, aby Goodalla při odchodu ze světa doprovázela 9. symfonie Ludwiga van Beethovena, jak si Australan přál. "Byl klidný a uvolněný. Chtěl, aby všechno probíhalo co nejrychleji," citovala agentura DPA mluvčího Exit International. "Ve skutečnosti byla jeho poslední slova 'Trvá to strašně dlouho'," doplnil Nitschke. 

"Infuze začala kapat ve chvíli, kdy proces aktivoval - to musel udělat sám - poté, co odpověděl na otázky, aby potvrdil, že ví, kdo je, kde je a co má udělat. A on na tyto otázky odpověděl velmi jasně," popsal Nitschke poslední chvíle Australana britského původu.

Podle Exit International si Goodall přál, aby byl jeho popel rozptýlen. Údajně nechtěl žádný pohřeb nebo jakoukoliv ceremonii a nevěřil v posmrtný život.

Óda na radost

Dopoledne strávil botanik a ekolog Goodall v zahradách basilejské univerzity. Skleníky si prohlížel v doprovodu svých vnoučat, která za ním přijela z Austrálie. Už dříve Goodall řekl, že žádný z jeho blízkých se ho nepokoušel od rozhodnutí ukončit dobrovolně svůj život odradit.

"Nechci už dál žít. Ztrácím zrak i sluch," řekl Goodall na středeční tiskové konferenci, na kterou si oblékl tričko s nápisem Ageing disgracefully (Stárnoucí nedůstojně). 

V reakci na dotaz, zda si přeje při umírání poslouchat nějakou hudbu, zazpíval 104letý Australan bezchybnou němčinou část Ódy na radost. Na otázku, co mu bude chybět, odpověděl, že výlety do australského vnitrozemí, které však kvůli svému zdravotnímu stavu již stejně nemohl v posledních letech podnikat.

Goodall ještě ve 102 letech uhájil svou pracovní pozici na univerzitě v Perthu. Následně se jeho zdraví začalo zhoršovat, i když ani ve 104 letech netrpěl žádnou nevyléčitelnou nemocí. "Lituji, že jsem se dožil tohoto věku," uvedl nicméně letos v dubnu.

V Česku se eutanazie trestá

Ve většině zemí světa je eutanazie nezákonná. Byla zakázaná i v celé Austrálii, dokud ji loni nepovolil jeden ze šesti australských států, a to Victoria. Příslušný zákon však začne platit až od června příštího roku a vztahovat se bude jen na nevyléčitelně nemocné pacienty, kterým zbývá méně než šest měsíců života.

V Evropě umožňuje asistovanou sebevraždu v různé formě kromě Švýcarska také Německo či Švédsko. Eutanazie, kdy na rozdíl od asistované sebevraždy smí lékař pacienta na jeho žádost přímo usmrtit, je povolená v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku.

V České republice se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě.

Švýcarský přístup ostře kritizovala německá nadace hospiců. "To, co organizovaní pomahači s umíráním vydávají za krásný nový svět, je fatální signál pro společnost," řekl šéf nadace Eugen Brysch. Komerční pomáhání ke smrti podle něj nemá nic společného se solidaritou, naopak jde o útok na etiku poskytování pomoci. "Existuje právo na umírání, ale ne právo na zabíjení," uvedl Brysch.

Video: Eutanazie je šílený nápad. Jak může někdo moje pacienty zabíjet? říká zakladatelka hospiců v Česku

Smrt už není tabu, je ale potřeba vychovávat lékaře, pacientům často milosrdně lžou a ti se pak na smrt nemůžou připravit. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy