Těším se, až ukončím svůj život, řekl 104letý vědec. Pak podstoupil asistovanou sebevraždu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2018 15:04
V Austrálii, kde David Goodall žil, je asistovaná sebevražda nezákonná. O svých názorech promluvil 104letý vědec na tiskové konferenci, kterou můžete zhlédnout na videu.
104letý vědec David Goodall: Je to moje vlastní rozhodnutí, že ukončím svůj život | Video: Reuters

Basilej - "Doufám, že můj příběh zvýší tlak na to, aby se na toto téma nahlíželo liberálněji," prohlásil 104letý australský vědec David Goodall ve středu ještě předtím, než následující den kolem třetí hodiny odpoledne podstoupil asistovanou sebevraždu. 

Goodall si přál, aby právě téma asistované sebevraždy přestalo být takovým tabu, přinejmenším v Austrálii, kde je tato forma úmrtí nezákonná. 

Slavný vědec tak musel hledat pomoc jinde. Nakonec zemřel na švýcarské klinice Life Cycle v Basileji, která mu v asistované sebevraždě nebránila. 

"Je to moje vlastní rozhodnutí, že ukončím svůj život, těším se na to a jsem švýcarským lékařům vděčný, že mi to umožnili," nechal se slyšet Goodall, který by chtěl, aby si ze Švýcarska vzaly příklad i ostatní země a v potaz braly nejen věk klienta, ale také jeho duševní zdraví.

Švýcarsko je jednou z nejliberálnějších zemí, pokud jde o možnost ukončit svůj život dobrovolně za asistence lékařů.

Poslední jídlo: hranolky a dort

Goodall si pomocí infuzní kanyly sám vpravil do žíly smrticí lék Nembutal.  "Dnes (ve čtvrtek - pozn. red.) ve 12:30 profesor David Goodall ve věku 104 let pokojně zemřel na (klinice) Life Cycle v Basileji ve Švýcarsku na následky infuze Nembutalu," uvedl na Twitteru australský zastánce eutanazie Philip Nitschke, zakladatel organizace Exit International.

Nembutal je jeden z obchodních názvů barbiturátu pentobarbital, který se ve vyšších dávkách používá k asistované sebevraždě například i v USA.

Podle švýcarského serveru 20 Minuten zemřel Goodall v rodinném kruhu. Krátce před smrtí se svými blízkými poobědval smaženou rybu s hranolky a kus tvarohového dortu.

Nitschke zařídil, aby Goodalla při odchodu ze světa doprovázela 9. symfonie Ludwiga van Beethovena, jak si Australan přál. "Byl klidný a uvolněný. Chtěl, aby všechno probíhalo co nejrychleji," citovala agentura DPA mluvčího Exit International. "Ve skutečnosti byla jeho poslední slova 'Trvá to strašně dlouho'," doplnil Nitschke. 

"Infuze začala kapat ve chvíli, kdy proces aktivoval - to musel udělat sám - poté, co odpověděl na otázky, aby potvrdil, že ví, kdo je, kde je a co má udělat. A on na tyto otázky odpověděl velmi jasně," popsal Nitschke poslední chvíle Australana britského původu.

Podle Exit International si Goodall přál, aby byl jeho popel rozptýlen. Údajně nechtěl žádný pohřeb nebo jakoukoliv ceremonii a nevěřil v posmrtný život.

Óda na radost

Dopoledne strávil botanik a ekolog Goodall v zahradách basilejské univerzity. Skleníky si prohlížel v doprovodu svých vnoučat, která za ním přijela z Austrálie. Už dříve Goodall řekl, že žádný z jeho blízkých se ho nepokoušel od rozhodnutí ukončit dobrovolně svůj život odradit.

"Nechci už dál žít. Ztrácím zrak i sluch," řekl Goodall na středeční tiskové konferenci, na kterou si oblékl tričko s nápisem Ageing disgracefully (Stárnoucí nedůstojně). 

V reakci na dotaz, zda si přeje při umírání poslouchat nějakou hudbu, zazpíval 104letý Australan bezchybnou němčinou část Ódy na radost. Na otázku, co mu bude chybět, odpověděl, že výlety do australského vnitrozemí, které však kvůli svému zdravotnímu stavu již stejně nemohl v posledních letech podnikat.

Goodall ještě ve 102 letech uhájil svou pracovní pozici na univerzitě v Perthu. Následně se jeho zdraví začalo zhoršovat, i když ani ve 104 letech netrpěl žádnou nevyléčitelnou nemocí. "Lituji, že jsem se dožil tohoto věku," uvedl nicméně letos v dubnu.

V Česku se eutanazie trestá

Ve většině zemí světa je eutanazie nezákonná. Byla zakázaná i v celé Austrálii, dokud ji loni nepovolil jeden ze šesti australských států, a to Victoria. Příslušný zákon však začne platit až od června příštího roku a vztahovat se bude jen na nevyléčitelně nemocné pacienty, kterým zbývá méně než šest měsíců života.

V Evropě umožňuje asistovanou sebevraždu v různé formě kromě Švýcarska také Německo či Švédsko. Eutanazie, kdy na rozdíl od asistované sebevraždy smí lékař pacienta na jeho žádost přímo usmrtit, je povolená v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku.

V České republice se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě.

Švýcarský přístup ostře kritizovala německá nadace hospiců. "To, co organizovaní pomahači s umíráním vydávají za krásný nový svět, je fatální signál pro společnost," řekl šéf nadace Eugen Brysch. Komerční pomáhání ke smrti podle něj nemá nic společného se solidaritou, naopak jde o útok na etiku poskytování pomoci. "Existuje právo na umírání, ale ne právo na zabíjení," uvedl Brysch.

Video: Eutanazie je šílený nápad. Jak může někdo moje pacienty zabíjet? říká zakladatelka hospiců v Česku

Smrt už není tabu, je ale potřeba vychovávat lékaře, pacientům často milosrdně lžou a ti se pak na smrt nemůžou připravit. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy