Právní monstrum z Panamy. Firmu Mossack Fonseca vedou romanopisec a syn špiona CIA

Simone Radačičová Simone Radačičová
5. 4. 2016 15:38
V centru skandálu Panama Papers je firma Mossack Fonseca. Vznikla v roce 1986 sloučením dvou menších advokátních kanceláří. Ramón Fonseca je známý také jako občasný romanopisec. Dříve pracoval jako poradce panamského prezidenta. Jürgen Mossack se narodil v Německu, později se jeho rodina přestěhovala do Panamy. Jeho otec působil ve Waffen-SS, poté údajně nabídl své služby CIA.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers. | Foto: Reuters

Panama City - Před několika málo dny o panamské právní společnosti Mossack Fonseca slyšel jen málokdo. To už ale neplatí.

Dosud neznámá firma se dostala do samého středu skandálu Panama Papers, který zasáhl například islandského premiéra Sigmundura Gunnlaugssona, fotbalistu Lionela Messiho a vedle toho řadu dalších státníků nebo třeba sportovních hvězd.

Právníci z nejvyšších pater společnosti

Společnost oficiálně vznikla v roce 1986, kdy právník a občasný spisovatel Ramón Fonseca spojil svoji malou advokátní kancelář s další panamskou firmou, kterou vedl Jürgen Mossack narozený v Německu. "Společně jsme vytvořili monstrum," uvedl k tomu později Fonseca.

Oba právníci se léta pohybují v nejvyšších patrech panamské společnosti, kde se těší uznání i významnému postavení.

Ramón Fonseca
Ramón Fonseca | Foto: Reuters

Fonseca, který se narodil v roce 1952, vystudoval právo a politologii v rodné Panamě, poté také na prestižní londýnské London School of Economics.

Ještě jako mladý muž podle svých slov doufal, že by mohl jednou "zachránit svět". Nejprve uvažoval o tom, že se stane knězem, poté od nápadu ustoupil a raději šest let v Ženevě pracoval pro OSN. "Nic se mi ale nepodařilo zachránit, nic jsem nemohl změnit," vzpomínal později.

"Když jsem trochu víc dospěl, tak jsem se rozhodl, že se budu věnovat své profesi, založím rodinu a povedu běžný život. Jak člověk stárne, je čím dál tím víc materialisticky založený," nechal se slyšet občasný romanopisec, který jednu ze svých knih - Mister Politicus - označuje za politický thriller.

Mossack se - na rozdíl od Fonseky - narodil v Německu, a to v roce 1948. Jeho otec sloužil v nacistické jednotce Waffen-SS.

Začátkem 60. let se rodina přestěhovala do středoamerické Panamy. Právě zde měl Mossackův otec nabídnout své služby americké CIA - dostupné informace hovoří o tom, že jí poskytoval špionážní informace o dění na Kubě. Sám Jürgen Mossack vystudoval práva, později pracoval několik let v Londýně. Po návratu do Střední Ameriky založil svoji advokátní kancelář.

Mossackovi a Fonsekovi se během let podařilo společně vybudovat pátou největší právnickou firmu, která svým klientům nabízí offshorové společnosti.

V podezření také kvůli skandálu v Petrobrasu

Do hledáčku vyšetřovatelů se panamská právnická firma Mossack Fonseca dostala už dříve. Brazilská policie ji podezírá, že se zapletla do obrovského korupčního skandálu, který se už několik měsíců točí kolem polostátní ropné společnosti Petrobras.

Kvůli tomu Fonseca opustil post poradce panamského prezidenta Juana Carlose Varely. A právě proto mezi Fonsekou a Mossackem vypukly spory.

Mossack v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil svoji frustraci nad politickými ambicemi svého partnera. Ty k jejich společné firmě přitáhly zvýšenou pozornost médií a veřejnosti. Fonseca následně hovořil o tom, že firmu ořezají a zmenší své aktivity.

Jejich firma nyní čelí mnohem vážnějším problémům. Nejenže klientům nabízela zřízení anonymních offshorových společností, ale za poplatek podle zjištění novinářů poskytovala také "bílé koně", kteří měli sehrát například roli ředitelů nebo "opravdových" majitelů konkrétní firmy.

Hlavním úkolem firmy Mossack Fonseca bylo utajit jména pravého majitele. Svým prominentním klientům tak pomáhala vyhnout se placení daní nebo také "prát" špinavé peníze, napsal server BBC.

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) pak také zjistilo, že Mossack Fonseca pracovala zhruba s třicítkou firem a lidí, kteří jsou na "černém seznamu" Spojených států. Ti se měli údajně zapojit do obchodu s drogami, financování terorismu či obcházení sankcí uvalených na Severní Koreu či Írán.

Firma veškeré pochybení odmítá. Fonseca hovoří o útoku hackerů, kteří jim prý údaje z databáze ukradli. Média podle něj pořádají "hon na čarodějnice".

"Nečekám, že by Panama Papers vedly k jednomu jedinému procesu," řekl britskému listu Financial Times.

Na Panama Papers je 12 prezidentů, třeba Vladimir Putin měl podivný fond, přes který získával miliony dolarů, říká Pavla Holcová. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy