Pro Harveyho Weinsteina pracovali tajní agenti a špehové. Měli za úkol ututlat jeho sexuální skandál

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 11. 2017 13:55
Filmový producent Harvey Weinstein obviněný ze sexuálního obtěžování mnoha hereček se snažil zabránit šíření obviňujících zpráv v tisku. Z dokumentů, které zkoumal americký magazín The New Yorker, vyplývá, že zaměstnával řadu tajných agentů, soukromých detektivů a právníků, aby mu pomohli zabránit propuknutí skandálu.
Hollywoodský filmový producent Harvey Weinstein.
Hollywoodský filmový producent Harvey Weinstein. | Foto: Reuters

New YorkHarvey Weinstein se všemi silami snažil ututlat svůj sexuální skandál. Najal si na to celou síť soukromých detektivů a právníků.

Měli v posledních týdnech za úkol zabránit rozšíření informací o obtěžování, kterých se po léta dopouštěl.

O Weinsteinových praktikách svědčí například případ herečky Rose McGowanové. Když slavného producenta obvinila ze znásilnění, objevila se mezi lidmi, kteří jí vyjadřovali podporu, i jedna žena napojená na Weinsteinovu síť.

S herečkou se sblížila a předstírala, že je jednou z obhájkyň ženských práv. Jejím skutečným motivem ale bylo ji sledovat.

A zašla ještě dál. Před novináři pak začala vystupovat jako jedna z producentových obětí. Pod záminkou pak získala kontakty na další herečky, které byly připravené se svými zkušenostmi vyjít na veřejnost.

Okruh profesionálů a spolupracovníků Harveyho Weinsteina odkryl americký magazín The New Yorker. Svá tvrzení opírá o Weinsteinovy e-maily a interní dokumenty.

Veteráni izraelských tajných služeb

Mezi nimi jsou i smlouvy s několika profesionály, které si Harvey Weinstein v nedávné době najal. Například soukromá vyšetřovací společnost Black Cube měla podle smlouvy "zabránit zveřejnění negativního článku v předních newyorských novinách, který měl obsahovat negativní a škodlivé informace o klientovi".

Nejde přitom o žádné levné soukromé očko nebo nájemné vyděrače. Black Cube se na webových stránkách prezentuje jako "vybraná skupina veteránů izraelských elitních zpravodajských služeb".

Zmíněný článek měl být s největší pravděpodobností text v New York Times, v němž právě Rose McGowanová nařkla Weinsteina ze znásilnění.

Agenti najatí Weinsteinem ale neskončili jen u toho. Součástí jejich úkolu bylo také naházet špínu na herečky, které se proti producentovi postavily. To však není nic nového, takovou taktiku Weinstein praktikoval už dávno před tím, než se rozpoutal současný skandál.

New Yorker Weinsteinovu strategii zaznamenal už před více než deseti lety, kdy jeden z jeho redaktorů napsal článek o podivných praktikách vlivného filmového producenta. Autora měly zastrašit nelichotivé informace, které o jeho osobě začaly kolovat.

Hrozí i zatykač

Snahy Weinsteinova týmu ale nakonec nedopadly úspěšně. Téměř okamžitě poté, co vyšel v New York Times první text, ve kterém ho z obtěžování obvinila americká herečka Ashley Juddová, přišla omluva.

Pětašedesátiletý hollywoodský producent se k sexuálnímu obtěžování mladých hereček přiznal s tím, že má problém. K omluvě nezapomněl připomenout, že když se v 70. letech dostal na vrchol, v Hollywoodu panovala jiná, méně puritánská atmosféra.

Jakékoliv nařčení ze znásilnění však rázně odmítá.

Ženy, které měl Weinstein zneužívat, den po vydání textu magazínu The New Yorker zareagovaly vydáním společného dokumentu. Ten obsahuje více než stovku obvinění ze sexuálního obtěžování.

Policie už shromažďuje důkazy a filmovému magnátovi reálně hrozí obvinění a zatykač. Dopomohlo k tomu svědectví 33leté herečky Paz de la Huertové, která Weinsteina obvinila ze znásilnění, ke kterému mělo dojít před sedmi lety.

Slavný filmový režisér už přišel o svou profesionální reputaci. Ze svých řad ho vyhodila i jeho vlastní firma The Weinstein Company.

Kampaň #metoo se do společnosti promítne represivně, tvrdí novinář Luděk Staněk v duelu s redaktorkou Respektu Silvií Lauder. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy