Producent Weinstein odmítl u soudu vinu za znásilnění. Všechny ženy se sexem souhlasily, tvrdí

ČTK ČTK
5. 6. 2018 17:18
Weinstein tvrdí, že ženy vždy se sexem souhlasily. Jeho advokát zpochybnil věrohodnost údajných obětí.
Harvey Weinstein.
Harvey Weinstein. | Foto: Reuters

New York - Americký filmový producent Harvey Weinstein v úterý před soudem odmítl vinu za znásilnění a sexuální útoky, z nichž je obviněn. Weinstein tvrdí, že sexuální akty probíhaly vždy se souhlasem žen. Jeho obhájce se snaží zpochybnit věrohodnost údajných obětí, informovala agentura AP.

Velká porota šestašedesátiletého producenta minulý týden obvinila ze znásilnění, jehož se údajně dopustil v roce 2013, a také sexuálních útoků, které se datují do roku 2004. Bývalá herečka Lucia Evansová úřadům řekla, že ji tehdy jako začínající umělkyni přiměl ve své pracovně k orálnímu sexu. Oběť prvního trestného činu nebyla identifikována, neboť o své zkušenosti nepromluvila veřejně.

Newyorský soudce přečetl Weinsteinovi obžalobu a požádal jej o stručná vyjádření. Spoluzakladatel filmových studií Miramax a The Weinstein Company vinu odmítl. Jeho právník označil obvinění za absurdní a prohlásil, že Weinstein měl s údajnou obětí znásilnění dlouhodobý vztah, který pokračoval i po inkriminovaném činu.

Newyorský prokurátor Cyrus Vance podle AP řekl, že taktika zpochybňování věrohodnosti žen se od obhajoby dala očekávat.

Weinsteina nařklo v posledních měsících ze sexuálních útoků víc než 70 žen včetně hereček Salmy Hayekové či Gwyneth Paltrowové. Jeho případ následovala záplava dalších odhalení podobných činů a byl u zrodu celosvětové kampaně proti obtěžování a sexuálnímu násilí na ženách.

Weinstein se předminulý týden dobrovolně přihlásil na policii. Soudce jej poté propustil na kauci jednoho milionu dolarů (22 milionů korun). Před svým propuštěním musel odevzdat pas a souhlasit s tím, že bude nosit elektronické zařízení monitorující jeho pohyb.

 

Právě se děje

Další zprávy