Prodi: Vyvádím Itálii z otroctví

Lenka Málková
14. 9. 2006 0:00
Řím - Dosavadní kroky vlády Romana Prodiho ukázaly, že podceňovaný "profesor" s přijatelnou většinou v parlamentu dokáže vrátit Itálii zpět na výsluní.

Na jaře věřil Prodimu jen málokdo. Po těsném vítězství nad koalicí charismatického Silvia Berlusconiho byly předčasné volby na obzoru, ekonomická situace nejhorší za deset let a země, která stála při zrodu Evropského společenství, se obracela směrem k Washingtonu.

Prodi: Itálii vyvedu z otroctví

"Vláda mého předchůdce Silvia Berlusconiho přivedla Itálii do otroctví, což je třeba změnit," prohlásil ihned po svém jmenování Prodi. Nejschůdnější cestou se pro mediálně nevýrazného premiéra stala zahraniční politika.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Italská vláda: Levicovější, než se čekalo
  • Berlusconi označil volby za plné podvodů
  • Italské volby: Souboj Titánů

Jako bývalý předseda Evropské komise zamířil krátce po svém jmenování do Bruselu, kde potvrdil proevropskou orientaci nové vlády. Následně se s německou kancléřkou Angelou Merkelovou shodl na oživení evropské ústavy a v Paříži podpořil transformaci unijních institucí.

Návrat zpět do Evropy se Prodimu podařil během pár týdnů.

Ústy svého "levicového" ministra zahraničí Massima D´Alemy sice nepotěšil Tonyho Blaira ani George Bushe, když potvrdil, že Itálie stahuje své jednotky z Iráku. K vážnější krizi v transatlantických vztazích přesto nedošlo.

"Ti, kteří doufali v neúspěch Prodiho zahraniční politiky a ve zhoršené vztahy s Washingtonem, se nedočkají. Pro Itálii byla vždy důležitá Evropská unie i transatlantické vztahy," potvrdil D´Alema.

Zajistí Libanon Prodimu Nobelovu cenu?

Vodou na italský mlýn se stala blízkovýchodní krize a následné jednání o vyslání mírových jednotek do Libanonu. Vedením mise byla prozatím pověřena Paříž, od února příštího roku ho však převezme Itálie.

Prim tak bude hrát Prodi, Řím a italské mírové jednotky.

Italský ministr obrany Arturo Parisi při setkání s italskými vojáky, kteří v rámci mise OSN přiletěli do jiholibanonské vesnice Kalaway.
Italský ministr obrany Arturo Parisi při setkání s italskými vojáky, kteří v rámci mise OSN přiletěli do jiholibanonské vesnice Kalaway. | Foto: Reuters

"Itálie zahajuje novou fázi světového dění. Americký unilateralismus, který odstartovaly útoky z 11. září, končí," pronesl během návštěvy Blízkého východu italský ministr zahraničí Massimo D´Alema.

Architekt blízkovýchodní politiky Spojených států Richard Perle se však před časem v italském deníku Corriere della Sera nechal slyšet, že "pokud bude Itálie příliš umírněná ve svém počínání, což si někteří členové její vlády přejí, jejich mise na Blízkém východě nemá šanci na úspěch a vztahy mezi Římem a Washingtonem tak mohou doznat řady změn."

Profesor James Walston z Americké univerzity v Římě je v tomto ohledu mnohem optimističtější. 

"Pokud Prodi uspěje, je na dobré cestě vysloužit si Nobelovu cenu. A pokud ne, což je pravděpodobnější, vyjde z toho s čistým štítem. Pokusil se totiž udělat to, na co jiní neměli odvahu," prohlásil Walston.

Chleba se bude lámat na domácí půdě

Ale zatímco svět souhlasně pokyvuje hlavou, na domácí scéně má italská vláda přece jen problémy. Podařilo se jí sice odvrátit předčasné volby, získat důvěru v Poslanecké sněmovně i Senátu a urovnat vztahy s opoziční koalicí Dům svobod Silvia Berlusconiho. 

Ekonomické problémy ale přetrvávají.

Italská ekonomika potřebuje změnu. Ta se však nepříjemně dotkne každého Itala. V plánu je například zvýšení věkové hranice odchodu do důchodu.
Italská ekonomika potřebuje změnu. Ta se však nepříjemně dotkne každého Itala. V plánu je například zvýšení věkové hranice odchodu do důchodu. | Foto: Aktuálně.cz

Obchodní deficit je největší v historii země, schodek veřejných financí zůstává vysoko nad evropským tříprocentním limitem, země, kde populace stárne nejrychleji v celé Evropě, potřebuje důchodovou reformu a nutností je razantní snížení výdajů na zdravotnictví. Koncem září se navíc na řadu dostane komplikované schvalování rozpočtu na příští rok.

A jednotná není Itálie ani v případě zmiňovaného vyslání italských jednotek do Libanonu. V průzkumech vyslovilo svůj souhlas s misí pouze 51 procent dotázaných a především příznivci pravice označují politiku a vládu Prodiho za "proarabskou a protiizraelskou." 

V mnohém tak připomínají Prodiho problémy osud německé kancléřky Angely Merkelové, která jako hvězda zazářila na mezinárodním poli, doma ji však čekala celá řada neúspěchů a odložených reforem.

  • Merkelové končí "doba červených koberců" - NAJDETE ZDE

A zatímco pro Merkelovou byl kritický letošní březen, Prodiho čekají těžké zkoušky v nadcházejících týdnech.

 

Právě se děje

Další zprávy