Prodi si počká na verdikt Senátu. Důvěru poslanců má

Lenka Málková
23. 1. 2008 18:18
Hrozba návratu Berlusconiho k moci udržuje status quo

Řím - O tom, že italský premiér Romano Prodi získá při dnešním hlasování v Poslanecké sněmovně parlamentu důvěru, nebylo pochyb. Vládní koalice proto vrhla všechny síly na přesvědčování senátorů.

Prezident Giorgio Napolitano však premiéra v poledne vyzval, aby o své demisi přece jen popřemýšlel. Hlasování o důvěře by se tak zítra v Senátu konat vůbec nemuselo.

Zatím se však Prodi nevzdává. Věří v úspěch.

Doživotní senátoři podpoří Prodiho

Šanci určitě má. Ze sedmi doživotních senátorů, kteří by o Prodiho osudu mohli rozhodnout, se za něj pět z nich postavilo.

Colombo, Ciampi,  Montalcini, Andreotti a Scalfaro ve čtvrtek večer dají vládě důvěru. "Budu tam a Prodimu dám důvěru," prohlásil posledně jmenovaný. 

A totéž platí o Giuliu Andreottim. "Nevidím jinou alternativu než tuto vládu, takže zítra budu hlasovat pro Prodiho," řekl novinářům.

Automobilový konstruktér Sergio Pininfarina do sálu vůbec nevstoupí, čímž také nahraje Prodimu.

Nejisté je tak pouze rozhodnutí posledního z doživotních senátorů, bývalého prezidenta Francesca Cossigy.

Proti vládní koalici se však v Senátu postaví kromě tří senátorů z Unie demokracie, jejíž odchod z koalice celou krizi odstartoval, také stejný počet liberálních demokratů v čele s Lambertem Dinim. 

Otazníky nad možnou demisí premiéra tak zůstávají.

Veřejnost si pád vlády nepřeje

A jak vidí další krizi Prodiho vlády veřejnost?

Podle zjištění italských deníků si většina z nich pád 61. vlády od konce 2. světové války nepřeje. Někteří se bojí návratu pravice k moci, jiní ekonomických dopadů. Stávající volební systém změnu nepřinese, tvrdí.

A podobný názor má i ministryně zahraničí Emma Boniniová.

Podle komentáře italského deníku Corriere della Sera by část koalice pro Prodiho ruku nezvedla, kdyby tu nebyl Berlusconi
Podle komentáře italského deníku Corriere della Sera by část koalice pro Prodiho ruku nezvedla, kdyby tu nebyl Berlusconi | Foto: Reuters

"Udělali jsme (vláda) už hodně, ale celá řada úkolů je stále před námi. Země potřebuje ekonomické reformy a změnu volebního systému. Jít k volbám nyní nemá smysl chodit," prohlásila před novináři.

Bossi: Volby, nebo revoluce

S tím ale nesouhlasí opozice, které nahrává momentální vývoj preferencí, ve kterých si spojenci Silvia Berlusconiho vedou o něco lépe.

Je to ale právě italský miliardář, který současně nahání hrůzu. Podle komentáře italského deníku Corriere della Sera by totiž část koalice pro Prodiho ruku nezvedla, kdyby tu nebyl Berlusconi.

"Hrozba další Berlusconiho éry politiky děsí, píše Massimo Franco.

Vyděsit je dneska mohl i Umberto Bossi z Ligy severu. "Padne, padne. V Poslanecké sněmovně ne, ale v Senátu. A buď půjdeme k volbám, nebo tu bude revoluce," neslo se odpoledne Poslaneckou sněmovnou.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 45 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy