Prodi si počká na verdikt Senátu. Důvěru poslanců má

Lenka Málková
23. 1. 2008 18:18
Hrozba návratu Berlusconiho k moci udržuje status quo

Řím - O tom, že italský premiér Romano Prodi získá při dnešním hlasování v Poslanecké sněmovně parlamentu důvěru, nebylo pochyb. Vládní koalice proto vrhla všechny síly na přesvědčování senátorů.

Prezident Giorgio Napolitano však premiéra v poledne vyzval, aby o své demisi přece jen popřemýšlel. Hlasování o důvěře by se tak zítra v Senátu konat vůbec nemuselo.

Zatím se však Prodi nevzdává. Věří v úspěch.

Doživotní senátoři podpoří Prodiho

Šanci určitě má. Ze sedmi doživotních senátorů, kteří by o Prodiho osudu mohli rozhodnout, se za něj pět z nich postavilo.

Colombo, Ciampi,  Montalcini, Andreotti a Scalfaro ve čtvrtek večer dají vládě důvěru. "Budu tam a Prodimu dám důvěru," prohlásil posledně jmenovaný. 

A totéž platí o Giuliu Andreottim. "Nevidím jinou alternativu než tuto vládu, takže zítra budu hlasovat pro Prodiho," řekl novinářům.

Automobilový konstruktér Sergio Pininfarina do sálu vůbec nevstoupí, čímž také nahraje Prodimu.

Nejisté je tak pouze rozhodnutí posledního z doživotních senátorů, bývalého prezidenta Francesca Cossigy.

Proti vládní koalici se však v Senátu postaví kromě tří senátorů z Unie demokracie, jejíž odchod z koalice celou krizi odstartoval, také stejný počet liberálních demokratů v čele s Lambertem Dinim. 

Otazníky nad možnou demisí premiéra tak zůstávají.

Veřejnost si pád vlády nepřeje

A jak vidí další krizi Prodiho vlády veřejnost?

Podle zjištění italských deníků si většina z nich pád 61. vlády od konce 2. světové války nepřeje. Někteří se bojí návratu pravice k moci, jiní ekonomických dopadů. Stávající volební systém změnu nepřinese, tvrdí.

A podobný názor má i ministryně zahraničí Emma Boniniová.

Podle komentáře italského deníku Corriere della Sera by část koalice pro Prodiho ruku nezvedla, kdyby tu nebyl Berlusconi
Podle komentáře italského deníku Corriere della Sera by část koalice pro Prodiho ruku nezvedla, kdyby tu nebyl Berlusconi | Foto: Reuters

"Udělali jsme (vláda) už hodně, ale celá řada úkolů je stále před námi. Země potřebuje ekonomické reformy a změnu volebního systému. Jít k volbám nyní nemá smysl chodit," prohlásila před novináři.

Bossi: Volby, nebo revoluce

S tím ale nesouhlasí opozice, které nahrává momentální vývoj preferencí, ve kterých si spojenci Silvia Berlusconiho vedou o něco lépe.

Je to ale právě italský miliardář, který současně nahání hrůzu. Podle komentáře italského deníku Corriere della Sera by totiž část koalice pro Prodiho ruku nezvedla, kdyby tu nebyl Berlusconi.

"Hrozba další Berlusconiho éry politiky děsí, píše Massimo Franco.

Vyděsit je dneska mohl i Umberto Bossi z Ligy severu. "Padne, padne. V Poslanecké sněmovně ne, ale v Senátu. A buď půjdeme k volbám, nebo tu bude revoluce," neslo se odpoledne Poslaneckou sněmovnou.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy