Prodi a parlament: Vládnout nebude lehké

vid, Reuters
29. 4. 2006 15:50
Řím - Vítěz italských voleb poprvé pocítil, že vytvoření stabilní vlády bude složité. Jen těžko prosadil své kandidáty na předsedy komor parlamentu.
Romanu Prodimu dělá problémy parlament. Poražený Silvio Berlusconi může být spokojen
Romanu Prodimu dělá problémy parlament. Poražený Silvio Berlusconi může být spokojen | Foto: Reuters

Středolevé koalice Romana Prodiho, která má v horní komoře jen těsnou většinu - o dva hlasy, dnes až ve čtvrtém kole prosadila svého kandidáta Franca Mariniho. Nakonec se jí to v sobotu odpoledne podařilo.

Marinimu byl nejdříve silným konkurentem politický matador Giulio Andreotti. Druhé kolo zkomplikovala stížnost na neregulérnost hlasování, když se ukázalo, že na některých lístcích bylo uvedeno místo Mariniho skutečného jména chybně "Francesco". Ve třetím hlasování těsně před půlnocí scházel Marinimu jeden hlas.

Volba v Senátu? Jen začátek potíží

Komentátoři tvrdí, že zdlouhavá volba šéfa Senátu je důkaz toho, že vláda bývalého šéfa Evropské komise bude jen těžko prosazovat legislativu.

"Prodiho vláda, pokud vůbec spatří světlo světa, se bude muset naučit žít s počítadlem v rukou," napsal dnes levicový deník La Repubblica. "Pokud se koalice nesešikuje, vážně riskuje sebevraždu," píše deník.

Tězkou situaci Prodiho koalice Jednota ukázala i volba předsedy dolní komory, kde přitom ve volbách získal větší podporu než v Senátu. Až napotřetí byl do čela sněmovny zvolen Fausto Bertinotti.

Berlusconiovci: Prodi nemůže být premiérem

Stoupenci odstupujícího premiéra Silvia Berlusconiho využívají potíže při prvním zasedání parlamentu jako argumenty pro to, že Prodi by vůbec neměl být pověřen sestavováním vlády, protože nemůže zaručit politickou stabilitu.

Postup volby v Senátu totiž ukázal na to, že nejméně jeden senátor patřící do Prodiho Jednoty ve volbě Mariniho nepodpořil. Mezi koaličními poslanci dokonce vypukly přímo v jednacím stále strkanice, kdo že byl "zrádcem".

"Celý včerejší den jsme měli možnost vidět, že ve skutečnosti nemají většinu, jak tvrdí. V této chvíli, po hlasování Senátu, by neměli dostat mandát k vládnutí," prohlásil bývalý Berlusconiho ministr Roberto Calderoli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy