Prodemokratičtí poslanci přerušili křikem projev správkyně Hongkongu

ČTK ČTK
16. 10. 2019 20:04
Hongkongští prodemokratičtí poslanci dnes svým křikem donutili Čínou podporovanou správkyni města Carrie Lamovou přerušit a posléze ukončit výroční projev v hongkongském parlamentu. Lamovou, která je nejméně populární vůdkyní města od jeho návratu z britské pod čínskou správu v roce 1997, nespokojení zákonodárci rovněž znovu vyzvali k rezignaci. Ona však ani tentokrát jejich požadavek nevyslyšela.
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová | Foto: Reuters

Demonstranti v Hongkongu už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany pevninské Číny a dožadují se demokratických reforem. Protestní akce v poslední době pravidelně přerůstají v násilnosti, při nichž policisté zasahují proti demonstrantům vodními děly, slzným plynem, pepřovým sprejem, obušky, gumovými projektily a ve dvou případech už také použili ostrou palbu.

Policie zásahy zdůvodňuje radikalizací protestujících, kteří na příslušníky bezpečnostních sil často házejí kameny a zápalné láhve. Od června už zadržela více než 2300 lidí, tisíce osob byly zraněny.

Když ve středu správkyně Hongkongu Lamová zahájila v parlamentu svou řeč, v níž se hodlala zaměřit na bytovou politiku a sociální otázky, dali se zástupci opozice do křiku. Správkyni Hongkongu nazývali "matkou mafiánské policie" a v rukou přitom drželi fotografie, na nichž jí ruce pokryli červenou barvou znázorňující krev.

Hongkongská správkyně v nastalém chaosu opustila zasedací sál. Později se sice vrátila, aby projev dokončila, setkala ale se stejnou reakcí, a tak odešla definitivně.

Výroční projev byl nakonec odvysílán online a Lamová v něm nebyla nijak smířlivá. "Jakékoli činy, které propagují nezávislost Hongkongu a ohrožují suverenitu, bezpečnost a rozvoj země, nebudou tolerovány," prohlásila. Následně se pustila do detailního popisu plánu na řešení nedostatku dostupného bydlení, který je dlouhodobě důvodem nespokojenosti občanů. 

Na tiskové konferenci pak Lamová zopakovala, že nehodlá rezignovat na svou funkci, a odmítla také dva z pěti základních požadavků účastníků protestů - amnestii pro obviněné demonstranty a plně svobodné volby. Jejich vyhlášení není v její pravomoci, dodala.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy