reklama
 
 

Proces začal, kapitán tankeru Prestige vinu odmítá

13. 11. 2012 18:07
Španělský soud má určit viníky nejhorší ekologické katastrofy v dějinách země

La Coruňa - DPA tvrdí, že o špatném stavu své lodi nevěděl, protože ho o něm nikdo neinformoval a on se technických prohlídek tankeru osobně neúčastnil.

Soud v La Coruni na severu Španělska začal přesně na den deset let po největší ekologické katastrofě ve španělské historii.

Ze zavinění havárie, po níž do moře vyteklo 60 tisíc tun ropy a vznikla škoda 4,4 miliardy eur, je obžalována trojice mužů. Kapitánovi hrozí spolu se strojníkem Nikolaosem Argyropurosem 12 let vězení.

Třetím na lavici obžalovaných je tehdejší zástupce španělské námořní plavby José Luis López-Sors, pro něhož prokurátor požaduje pětiletý trest.

Proces je ve Španělsku středem mimořádné pozornosti a bude trvat do září příštího roku. Podílet se na něm bude 27 prokurátorů a 70 advokátů, vyslechnuto bude 140 svědků včetně bývalých členů španělské vlády.

Tanker Prestige patřící liberijské firmě vyplul pod bahamskou vlajkou z Lotyšska a převážel 77 tisíc tun ropy do Singapuru. Loď provozovaná řeckými rejdaři byla stará 26 let a u španělských břehů z ní 13. listopadu 2002 začala unikat ropa. Španělé ji proto nechali odtáhnout na volné moře, kde se 19. listopadu plavidlo rozlomilo a potopilo.
.

autoři: ČTK, Petr Jemelka | 13. 11. 2012 18:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama