Proces s Carnajevem vrcholí. Žalobci požádali o trest smrti

ČTK ČTK
13. 5. 2015 23:06
Jednadvacetiletému Čečenci, který spolu se svým bratrem spáchal v roce 2013 atentát v cíli bostonského maratonu, hrozí smrt nebo doživotní vězení.
Džochar Carnajev.
Džochar Carnajev. | Foto: Reuters

Boston - Porota v Bostonu začala ve středu rozhodovat o tom, zda udělí spolupachateli atentátu na maraton Džocharu Carnajevovi trest smrti, nebo doživotí. Carnajev chtěl útokem v cíli maratonu způsobit co největší škody a nedal najevo žádnou lítost, proto si zaslouží trest smrti, uvedli američtí žalobci v předcházející závěrečné řeči.

Obhajoba se pokusila pro jednadvacetiletého mladíka odsouzeného za spoluvinu na smrti tří lidí a zranění 264 dalších v cíli maratonského běhu v roce 2013 vybojovat doživotní trest.

"Napsal: ´Nelíbí se mi zabíjení nevinných lidí, ale v tomto případě je povoleno, protože Ameriku je třeba potrestat´... To jsou slova teroristy, který je přesvědčen, že udělal správnou věc," uvedl v závěrečné řeči prokurátor Steven Mellin.

Citoval přitom záznam, který Carnajev napsal ve chvíli, kdy se po smrti svého staršího bratra Tamerlana při přestřelce s policií krvácející skrýval ve člunu na dvoře jednoho z domů.

Počátkem dubna dvanáctičlenná porota shledala Džochara vinným ze spoluúčasti na pumovém útoku, nyní stejní porotci rozhodují, zda mu udělí trest smrti. K tomu stačí, aby tento trest dostal v jednom ze 17 bodů obžaloby, v nichž mu porota přiřkla vinu.

Žalobci tvrdí, že byl Džochar v přípravě a provedení atentátu rovnocenným partnerem svému bratrovi, a proto si nic než nejvyšší trest nezaslouží. Obhajoba požádala o doživotní trest s odůvodněním, že Džochar byl pod vlivem o šest let staršího sourozence, hlavního strůjce útoků.

Obhájci v závěrečné řeči vylíčili Carnajeva jako neukotveného mladíka, který v době útoku na rozdíl od svého bratra neměl o životě zdaleka jasno. "Nežádám vás, abyste mu prominuli. Neexistují žádné omluvy. Žádám vás o to, abyste poslouchali, když s vámi mluvím o Džocharovi...a pokusili se pochopit, jak se ta nepředstavitelná věc stala," obrátila se na porotu obhájkyně Judith Clarkeová.

Rozhodnutí o trestu smrti musí být jednomyslné. Pokud některý z porotců nabude dojmu, že by Carnajev neměl být potrestán popravou, bude obviněný automaticky odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti propuštění.

Soud se sice koná v americkém státě Massachusetts, kde byl trest smrti před víc než 30 lety zrušen, ale Carnajev je souzen podle federálních zákonů, které hrdelní trest připouštějí.

Předpokládá se, že se obhajoba proti případnému trestu smrti ihned odvolá. Právě kvůli možným tahanicím a dlouholetým odkladům popravy požádali někteří příbuzní obětí atentátu o to, aby Carnajev dostal doživotní trest a pro ně bolestivý případ tím nadobro zmizel z médií.

 

Právě se děje

Další zprávy