Proč vyhrál Putin? V Kremlu se střídají pleš a vlasy

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 3. 2012 17:15
Už 200 let se v Rusku střídají plešatí a vlasatí vládcové. Uvnitř grafika
Putin reaguje na výsledky voleb. Neplakal prý dojetím, ale proto, že ho to na náměstí nepříjemně ofouklo.
Putin reaguje na výsledky voleb. Neplakal prý dojetím, ale proto, že ho to na náměstí nepříjemně ofouklo. | Foto: Reuters

Moskva - Rusové si zvolili nového prezidenta. A rozhodli o tom, kdo jim bude vládnout příštích šest let.

Překvapení se nekonalo - volby už v prvním kole vyhrál s přesvědčivým ziskem 63,82 procenta hlasů Vladimir Putin.

Putinovo vítězství se čekalo. V Rusku dokonce existuje teorie, že vyhrát musel. Nejen proto, že volby - alespoň podle příznivců opozice - zmanipuloval.

Putin totiž nemá vlasy. Přesněji řečeno: má jich málo. Proto ho podle teorie, která má dokonce svoji stránku na Wikipedii, nemohl ve volbách nikdo překonat.

V Rusku totiž platí železné pravidlo: střídání vlasatých a plešatých pánů Kremlu.

Už dvě století ho nikdo nezlomil. Nezáleželo na tom, zda se ujímal moci car, generální tajemníci KSSS nebo prezident. Na nepsaný zákon o střídání kštice s pleší byl krátký urozený původ, vůle Nejvyššího sovětu i moc ruských oligarchů.

Skutečně to platí, podívejte se:

Letos za staronovým prezidentem zůstal se ziskem 17,18 procenta hlasů předseda ruských komunistů Gennadij Zjuganov - co do "vlasatosti" sice Putinovi šlape na paty, jeho vlasový porost je ale přeci jen o něco výraznější.

To kandidát na třetím místě, miliardář Michail Prochorov, jenž získal 7,77 procenta hlasů, je beznadějně vlasatý. Sotva začal šedivět. Nezbývá mu než doufat, že mu to vydrží do příštích voleb, kdy bude opět na řadě kandidát s vlasy.

Vliv může mít i huňaté obočí

Slavný polibek, slavné obočí. Na snímku Brežněv se svým protějškem z NDR Erichem Honeckerem.
Slavný polibek, slavné obočí. Na snímku Brežněv se svým protějškem z NDR Erichem Honeckerem. | Foto: Aktuálně.cz

Čtvrtým v pořadí je šéf nacionalistů Vladimir Žirinovskij s 6,23 procenta hlasů. Krom toho, že ani jeho hlava neplešatí, má velmi huňaté obočí. Jako Leonid Iljič Brežněv, který se dostal k moci v roce 1964, kdy vystřídal plešatého Chrusčova.

Pětici kandidátů uzavírá vůdce strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov s 3,84 procenta hlasů. Také ten má vlasů dost.

Pravidlo už jednou selhalo. Náprava trvala den

Na barvě, délce ani sestřihu oproti tomu nezáleží. Lidé vlasuprostí a zarostlí jsou ale rozlišováni nekompromisně. Když se v roce 1917 velkokníže Michail Alexandrovič pokusil vlasové pravidlo "ošálit" přehazovačkou, se zlou se potázal. U moci vydržel pouhý den.

Parťák Dmitrij bude zase premiérem. Jeho vlasy se ještě můžou hodit.
Parťák Dmitrij bude zase premiérem. Jeho vlasy se ještě můžou hodit. | Foto: Vojtěch Marek

Mnozí Rusové pamatují ještě další pokus. V roce 1991 se po takzvaném opileckém puči chopil moci dosavadní viceprezident Gennadij Janajev. Pravidlo vlasů ho ale ponechalo u moci pouhé tři dny.

Otázkou zůstává, jak si pravidlo střídání plešatých a vlasatých šéfů Ruska poradí s tím, že se Putin za šest let zřejmě pokusí mandát obhájit znovu.

Možná by mohl poradit ruský spisovatel sci-fi Vladimir Savčenko, jenž tento jev údajně vysvětlil matematickým algoritmem. V případě střídání Putina a Medveděva se nejspíše bude jednat o algoritmus rekurzivní (tedy stále se opakující).

 

Právě se děje

Další zprávy