Proč vraždil na univerzitě? Policie ztrácí stopu

Red Zah, AP
30. 4. 2007 9:19
Američtí vyšetřovatelé po dvou týdnech práce tápou
Dozví se někdy příbuzní a spolužáci obětí, co skutečně přimělo mladého studenta vraždit?
Dozví se někdy příbuzní a spolužáci obětí, co skutečně přimělo mladého studenta vraždit? | Foto: Reuters

Blacksburg - V pondělí uplynou už dva týdny od chvíle, co třiadvacetiletý student Čo Sung-hu z Jižní Koreje postřílel na Virginském polytechnickém institutu (Virginia Tech) v americkém Blacksburgu 32 lidí a pak zabil sám sebe.

Nejhorší případ svého druhu v dějinách amerického vysokého školství už druhý týden plně zaměstnává tým vyšetřovatelů. Pachatelovy motivy ale přes jejich snahu nadále zůstávají obestřeny neproniknutelnou rouškou tajemství.

A v řadách kriminalistů postupně roste znepokojení - dozví se vůbec někdy rodiny obětí, proč jejich děti musely zemřít?

"Vzhledem k tomu, čím si prošli a co zažili, nám velice záleží na tom, abychom těmto lidem dokázali poskytnout odpovědi a učinit za celou věcí jasou tečku," řekl v rozhovoru pro agenturu AP plukovník Steven Flaherty z virginské státní policie. "Je ale možné, že panu Čoovi do hlavy nikdy nenahlédneme a nezjistíme, na co přesně myslel."

Úřady se nadále snaží vyzpovídat všechny lidi, se kterými přišel Čo do styku, byť vzhledem ke své uzavřenosti o sobě jen málokomu řekl cokoli bližšího. Profesorka angličtiny Lucinda Royová popsala osobní jednání s budoucím vrahem jako mluvení do zdi.

Počítač mluví

Policie doufá, že najde některé z odpovědí zkoumáním Čoova osobního počítače a studiem záznamů o jeho platebních transakcích. Proč nejprve vraždil na koleji, a teprve pak své hrůzné dílo dokončil v přednáškovém sále? Vybíral si své oběti podle nějakého klíče? A proč vůbec k tragédii došlo?

Čo, student čtvrtého ročníku, trávil u počítače více času než většina jeho vrstevníků. A jak známo, počítačoví uživatelé po sobě zanechávají stopy. Vyšetřovatelé například zjistili, že pod přezdívkou "blazers5505" obchodoval Čo na internetové aukční stránce eBay přinejmenším od ledna 2004.

Většinou prodával použitá skripta a učebnice, letos v březnu ale zabrousil do zcela jiných sfér: od prodejce zbraní a střeliva zaregistrovaného v Idahu zakoupil za necelých čtyřicet dolarů dvě balení zásobníků pro pistoli Walther P22.

Historie účtu jeho kreditní karty prozradila, že zbraň si pořídil počátkem února. Druhou pistoli, populární Glock ráže 9 milimetrů, koupil o měsíc později. To vše vyšetřovatelé vědí. Ohledně vrahových motivů ale stále jen tápou.

Pátrání po osobním motivu

Přestože se zpočátku objevily spekulace o tom, že byl nešťastně zamilován do své první oběti, 18leté Emily Hilscherové, policie v jeho počítači nenašla žádný záznam, který by tuto teorii potvrzoval.

Policisté na univerzitním kampusu v osudový den
Policisté na univerzitním kampusu v osudový den | Foto: Reuters

Čo byl v osudný den spatřen u vchodu do kolejí Ambler Johnston kolem sedmé hodiny ranní, tedy přibližně ve stejnou dobu, co se tam po víkendu stráveném s jejím přítelem Emily vrátila. Nešel však za ní. Alespoň ne hned.

Andy Koch, který s Čoem loni na kolejích sdílel pokoj, naznačil, že na počátku vraždění skutečně mohl být osobní motiv. Na koleji Ambler Johnston podle něj bydlela žena, která si na Čoa stěžovala u místní policie. Koch prý Čoa několikrát přistihl, jak zírá z okna právě směrem k této budově.

Nejvíce obětí celkem třicet zabil Čo v univerzitní budově Norris Hall, kam tento semestr sám docházel na jeden z předmětů. V osudný den ale přednášky vynechal.

Manifest mladého vraha

Mezi střelbou v Ambler Johnston Hall a Norris Hall se Čo vrátil na svůj pokoj a vyzvedl si tam balíček, který pak z pošty odeslal na adresu redakce zpravodajství televizní stanice NBC. Zásilka obsahovala 43 snímků, psané prohlášení a krátké video.

Někteří tento multimediální balíček označili za vrahův manifest, jeho nesourodý obsah ale jako veřejné prohlášení příliš nefunguje.
"Vaše Mercedesy vám nestačily, vy spratci," čte například Čo do kamery z předem připraveného prohlášení.

"Vaše zlaté náhrdelníky vám nebyly dost, vy snobové. Ani vaše svěřenecké fondy vám nestačily. Nestačily vám vodka a koňak. Všechno vaše hýření vám nestačilo na ukojení vašich požitkářských potřeb. Měli jste všechno."

Policisté nakonec zasahovat nemuseli. Mladý vrah obrátil zbraň sám proti sobě
Policisté nakonec zasahovat nemuseli. Mladý vrah obrátil zbraň sám proti sobě | Foto: Reuters

Další z Čoových spolubydlících, Karan Grewal, nechápe, kde se v něm mohlo vzít tolik zahořklosti vůči dětem bohatých rodičů. Žádné viditelné rozdíly totiž podle něj na univerzitě nepanovaly.

"Všichni bydlíme ve stejných pokojích," říká Grewal. "Univerzita nám dává stejné stoly, židle, postele i matrace. Nevím, kde na to přišel."

Čo Sung-hu přijel do Spojených států se svými rodiči v roce 1992. Útěk z chudoby soulského předměstí se ale jeho rodičům příliš nezdařil: živořili na předměstí Washingtonu D.C., kde pracovali v čistírně a bydleli v malém pronajatém bytě. Přesto svým dětem dopřáli kvalitní vzdělání Čo šel na Virginia Tech, jeho sestra dokonce na Princeton.

Samozvaný outsider se "zmučenou duší"

Čo se ve své nahrávce obořil na nejbližší okolí i za to, že jej údajně pokládalo za slabocha a chudáka: "Zdevastovali jste mi srdce, znásilnili mou duši a spálili mé svědomí," ulevuje si před kamerou.

I v tomto případě ale podle spolužáků přehání. Zatímco na střední škole se mu prý ostatní smáli za jeho přízvuk, na univerzitě se jej kolektiv nestranil. Zvali ho na večírky, kde s ostatními popíjel, přihlásili ho do loterie o lístky na sportovní utkání.

Studenti Virginského polytechnického institutu na shromáždění k uctění památky svých zavražděných spolužáků.
Studenti Virginského polytechnického institutu na shromáždění k uctění památky svých zavražděných spolužáků. | Foto: reuters

Když byl za své podivné texty plné násilí vyloučen z literárního semináře, vzala si ho vedoucí katedry na starosti jako soukromého žáka. Čo ale snahy o navázání komunikace ignoroval.

"Měli jste sto miliard šancí a způsobů jak zabránit dnešku. Vy jste se ale rozhodli prolít mou krev," říká Čo ve svém "manifestu", který se svým stylem a vyzněním zařadil k jeho předchozím pseudodivadelním textům.

Hledání odpovědi ve Starém zákonu

Ve tři čtvrtě na deset, 16. dubna 2007 vypálil Čo první ze 170 střel v Norris Hall. Tou dobou měl mít zrovna seminář "Bible jako literatura" u profesora Fritze Oehlschlaegera.

Když se jej reportéři ptali, jakou důležitost přikládá tomu, že Čo ve zpáteční adrese u odeslaného balíčku pro NBC uvedl jako své jméno "A. Ishmael", tedy jmého Abrahamova prvorozeného syna-levobočka ze Starého zákona, odmítl o tom spekulovat.

Jeho seminář se sice zabýval i Mojžíšovými knihami, kde tento příběh figuruje, profesor Oehlschlaeger ale nevidí důvod, proč k chování, které nemá žádnou viditelnou logiku, hledat rozumné důvody.

"Snažíte se vytvářet příběhy, které dávají smysl," řekl profesor novinářům. "Jsou to ale příběhy jen o vás, nikoli o něm."

A tak se nedá vyloučit, že Čo Sung-hu a motivy jeho masakru na Virginia Tech zůstanou jednou provždy záhadou.

 

Právě se děje

Další zprávy