Proč se Merkelová silně třese? Kancléřka tají podrobnosti, spouštěč může být stres

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 13. 7. 2019 16:30
Tradiční německý respekt k soukromí čelních politických představitelů země prochází v posledních týdnech náročnou zkouškou. Třikrát za poslední tři týdny mohla německá veřejnost i představitelé světových mocností sledovat, jak se kancléřka Angela Merkelová při oficiálních příležitostech nekontrolovatelně třese po celém těle.
Video: Reuters, Asociated Press

Ve čtvrtek, den po posledním záchvatu třesu, se kancléřka rozhodla zabránit dalšímu opakování podobného incidentu. Při slavnostním ceremoniálu s nově zvolenou dánskou premiérku Mette Frederiksonovou političky hymny obou zemí poslouchaly vsedě na židlích. Protokolu navzdory.

Třes se u Merkelové objevil na veřejnosti zatím třikrát, pokaždé při příležitosti, která vyžaduje, aby delší dobu nehnutě stála na jednom místě. Poprvé to bylo v polovině letošního června, při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Vysvětlení, že šéfka spolkové vlády byla jen dehydratovaná a vypila příliš mnoho kávy, tehdy zafungovalo dobře. Politici stáli delší dobu na přímém slunci a v německém hlavním městě bylo tou dobou bezmála 30 stupňů. 

"Paní Merkelová trpí takzvanou "situační úzkostí", vysvětluje Martin Jan Stránský, neurolog a ředitel pražské Polikliniky na Národní. "Nejedná se o fyzickou chorobu, ale o psychickou. Její třes se vyskytuje pouze, když stojí před veřejností. Když nemluví, ale je pozorována," říká lékař. "Ona sama se jeho výskytu bojí, a snaží se ho tlumit. Tím se stává více nápadný, a z pohledu neurologie atypický," dodává. 

Merkelové navíc v dubnu letošního roku zemřela matka, se kterou měla blízký vztah. Podle některých proto za její příležitostnou slabost může obyčejný smutek, přepracování a stres. "Dělám pokroky, ale budu s tím muset nějakou dobu žít," nechala se slyšet při posledním záchvatu kancléřka. Naznačuje tak, že podobné incidenty se mohou ještě opakovat. "Můžete mi věřit, že i jako člověk mám velký zájem na tom, aby mi bylo dobře a o své zdraví se starám," ujišťuje Merkelová. 

Kancléřka, která příští týden ve středu oslaví 65. narozeniny, si dlouhodobě zakládá na své odolnosti. "Bývá obvykle tou poslední, kdo ještě stojí na nohou po notoricky známých maratonech jednání evropských lídrů. Působí vesele, když v časných ranních hodinách odpovídá na otázky unavených novinářů," popsal Matthew Karnitschnig novinář bruselského zpravodajského serveru Politico

Úcta k soukromí

Merkelová odmítá, že by trpěla jakoukoliv nemocí. Podle svých slov zdravotní stav konzultuje s lékaři a podstupuje nezbytné testy. Podrobnosti o tom, čím by třes mohl být způsobený, zveřejnit odmítá.

"Jsem v pořádku, je mi velmi dobře a není se třeba ničeho obávat," brání své zdraví kancléřka. To ale ještě víc podněcuje zájem veřejnosti.

Německo je například v porovnání se Spojenými státy typické všeobecnou úctou k soukromému životu politiků. Mužští předchůdci kancléřky Merkelové v úřadu šéfa spolkové vlády své zdravotní potíže před veřejností úzkostlivě tajili.

I v případě Merkelové se novináři seriózních německých médií vyhýbají hypotézám o možných příčinách. "Pokud bude i příště při slavnostním ceremoniálu sedět, nebude to vládní krize, ale milá změna," napsal například v komentáři týdeník Spiegel. Do médií také z kancléřčiny blízkosti neunikly žádné podrobnosti.

Spekulace se tak objevují spíš v zahraničních médiích, která píší o možné nemoci nervové soustavy, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza. 

Věc veřejná?

Někteří komentátoři ale upozorňují, že v éře internetu a sociálních médií, kdy video třesoucí se šéfky vlády může vidět takřka neomezený počet lidí včetně lídrů světových mocností, se z jejího zdraví stává veřejná záležitost. Pokud by šéfka vlády největší země Evropské unie byla vážně nemocná a musela odstoupit, přineslo by to velké změny nejen Německu, ale celému kontinentu. 

Vážné trhliny by dostala její důkladně promyšlená strategie postupného stahování se z politického života. Už loni v prosinci předala vedení Křesťansko-demokratické unie (CDU) své vybrané nástupnici Annegret Krampové-Karrenbauerové. Ta by ji podle plánu Merkelové měla nejpozději po příštích parlamentních volbách na podzim 2021 nahradit i v čele spolkové vlády.

Pokud by ale kancléřka skončila nyní, není jasné, jestli a v jaké podobě by pokračovala vládnoucí koalice se sociálními demokraty a kdo by Německo vedl po případných předčasných volbách. 

I po 14 letech v úřadu je ale Merkelová u Němců oblíbená, přezdívají ji Mutti (česky maminka). Pokud svůj mandát dokončí, stane se nejdéle sloužící spolkovou kancléřkou v německé historii. Rekordmanem co se týče věku je první poválečný šéf vlády Konrad Adenauer (CDU). Když v roce 1963 v roli kancléře skončil, bylo mu 87 let.

Video: Annegret Krampová-Karrenbauerová nebude kopií Angely Merkelové

Nová předsedkyně CDU nebude kopií Merkelové. Německo čeká změna, tvrdí Ondřej Houska | Video: Ondřej Houska, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 6 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy