Proč skončil Sarkozy v cele? Otázky a odpovědi

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 2. 7. 2014 9:36
Francie ve své novodobé historii nic podobného nezažila. Co dostalo bývalého prezidenta do policejní cely?
Sarkozy po 15hodinnovém výslechu opouští policejní stanici.
Sarkozy po 15hodinnovém výslechu opouští policejní stanici. | Foto: Reuters

Paříž - Někdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl v noci na středu zadržen a po 15hodinovém výslechu obviněn z korupce, zneužití pravomocí a maření spravedlnosti.

Sarkozy je prvním exprezidentem v novodobé historii země, kterého zavřeli do cely předběžného zadržení. Zatčení předcházelo dlouhodobé odposlouchávání jeho telefonátů.

"Ne, to není ukázka z báječného filmu Životy těch druhých o aktivitách Stasi; nejde o popis chování některého z diktátorů... to je Francie," reagoval Sarkozy na sledování své komunikace.

Pokusili jsme se shrnout, co se v nejvyšších patrech francouzské politiky a justice vlastně děje.

Proč byl Nicolas Sarkozy zadržen?

Francouzská prokuratura nabyla podezření, že bývalého francouzského prezidenta kdosi ze soudních zaměstnanců (možná samotný soudce) varoval, že mu je odposloucháván telefon. A že mu referoval i o průběhu vyšetřování.

Novináři před policejní stanicí čekají na Sarkozyho propuštění. Zatím se nedočkali.
Novináři před policejní stanicí čekají na Sarkozyho propuštění. Zatím se nedočkali. | Foto: Reuters

Výměnou za to měl Sarkozy soudci Gilbertu Azibertovi slíbit prestižní místo v Monaku, čímž by se dopustil zmíněného korupčního jednání a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Podle agentury AFP, která se odvolává na nejmenované zdroje, navíc Nicolas Sarkozy využil i kontaktů na policii a nechal se podrobně informovat o postupu policistů.

Čeho se kauza týká?

Financování jeho volební kampaně v roce 2007. Šéf francouzských konzervativců měl před vítěznými volbami přijmout 50 milionů eur (1,37 miliardy korun) od tehdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Z nařčení, že přijímal "obálky plné peněz" od duševně nemocné dědičky kosmetického gigantu L'Oréal Liliane Bettencourtové, soud minulý rok Sarkozyho očistil, podezření z přijímání peněz od Kaddáfího však dosud vyvráceno nebylo.

(V souvislosti s přijímáním peněz od nesvéprávné nejbohatší Francouzky stále čelí obvinění deset lidí, včetně bývalého pokladníka Sarkozyho strany UMP Erica Woertheho.) 

Co už se podařilo prokázat?

Především to, že Sarkozy při komunikaci se svým právníkem Thierrym Herzogem používal mobilní telefon registrovaný na falešné jméno, což svědčí o tom, že chtěl něco utajit. Už to, že byl někdejší prezident formálně obviněn, znamená, že se prokuratuře podařilo prokázat, že úplně čisté svědomí nemá.

Podle francouzského práva totiž zahájení formálního vyšetřování znamená, že existuje závažný důkaz nasvědčující pravděpodobnému podílu podezřelého na trestném činu. 

Jak Sarkozyho zadržení ovlivní příští prezidentské volby?

Zdá se, že zásadně. Z posledních průzkumů veřejného mínění vyplynulo, že se teď Sarkozy těší větší důvěře voličů než současný šéf Elysejského paláce Francois Hollande.

Pokud by dnes byly ve Francii volby, francouzským prezidentem by se pravděpodobně stal Nicolas Sarkozy. Jeho zadržení a případné obvinění ale může poměr sil výrazně změnit.

Pravicová Unie pro lidové hnutí (UMP) v krátké době utržila už druhou těžkou ránu. Minulý týden musel odstoupit předseda UMP Jean-François Copé kvůli jinému skandálu - údajným falešným fakturám vystaveným během Sarkozyho poslední kampaně v roce 2012 společností Bygmalion. Tu vlastní lidé s úzkými vazbami na UMP.

Co Sarkozymu hrozí a co on na to?

V případě prokázání viny v plném rozsahu až pět let vězení a pokuta 500 tisíc eur (13,7 milionu korun).

Devětapadesátiletý politik nicméně veškerá obvinění odmítá. Francouzskou policii obviňuje z užívání praktik, k jakým se před zhroucením východního bloku uchylovala východoněmecká tajná policie Stasi.

"Ještě pořád musí každý, kdo mi volá, počítat s tím, že je nahráván. Ne, to není ukázka z báječného filmu Životy těch druhých o aktivitách Stasi; nejde o popis chování některého z diktátorů... to je Francie," prohlásil před nedávnem.

V jakých dalších aférách francouzský exprezident figuruje?

Celkem v šesti, přičemž všechny souvisejí s financováním jeho volební kampaně, respektive s maskováním skutečných zdrojů peněz na ni.   

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy