Proč končí papež? I kvůli homosexuálům v církvi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 2. 2013 17:00
S odvoláním na nejmenovaný zdroj to napsal vlivný italský deník La Repubblica
Benedikt XVI. na Svatopetrském náměstí 15. dubna 2012.
Benedikt XVI. na Svatopetrském náměstí 15. dubna 2012. | Foto: Reuters

Řím - Papež Benedikt XVI. nekončí kvůli úbytku sil. Ve skutečnosti odstupuje kvůli rozsahu aféry VatiLeaks, údajným homosexuálním vztahům vatikánských prelátů a korupci ve Vatikánu.

S odvoláním na nejmenovaný zdroj, údajně dobře obeznámený se zprávou o "nepravostech ve Vatikánu", to napsal italský deník La Repubblica.

Pětaosmdesátiletý Benedikt XVI. přitom minulý týden oznámil abdikaci s odůvodněním, že ve svém věku už na úřad nestačí.

La Repubblica píše, že 17. prosince papeži trojice kardinálů přinesla 300stránkovou tajnou zprávu o aféře VatiLeaks kolem krádeže důvěrných církevních dokumentů jeho - odsouzeným a později omilostněným - komorníkem. V dokumentu se však také psalo o homosexuálních vztazích vatikánských prelátů a jejich snadné vydíratelnosti. Ten den se údajně Benedikt XVI. rozhodl odstoupit.

Prázdný papežský stolec.
Prázdný papežský stolec. | Foto: Reuters

O tom, že důvody papežova odstoupení jsou jiné než zdravotní, především pak mocenské intriky v kurii, už dříve spekulovali znalci tamních poměrů.

Podle italského listu kardinálové papeži před Vánocemi vyjevili přesný obraz o poměrech ve Vatikánu. Ve zprávě se hovořilo o "nečistých vlivech" na členy kurie a o síti lobbistů a finančních zájmů provázané sexuálními souvislostmi.

Někteří vysocí preláti údajně byli zvnějšku vystaveni vlivu laiků, s nimiž udržovali vztahy "světské povahy".

Kardinálové dokonce údajně vytvořili tajnou homosexuální síť, která v Římě a Vatikánu organizovala sexuální schůzky. Patřili k ní i členové kurie, kteří prý jsou kvůli své sexuální orientaci vydíratelní.

Benedikt XVI. úřad hlavy římskokatolické církve opustí 28. února. Podle informací italského deníku hodlá informace o aféře VatiLeaks osobně předat svému nástupci v naději, že bude dost "silný, mladý a požehnaný na to, aby podnikl nutné kroky".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy