Proč chce Assange do Ekvádoru? Mají stejné zájmy

Zahraničí Zahraničí
22. 6. 2012 10:25
Prezident Correa považuje USA za "impérium". Vadí mu i Velká Británie
Svobodu Assangovi! Demonstranti v ekvádorské metropoli Quito mají jasno.
Svobodu Assangovi! Demonstranti v ekvádorské metropoli Quito mají jasno. | Foto: Reuters

Londýn - Už bezmála tři dny se zakladatel WikiLeaks Julian Assange skrývá kvůli žádosti o politický azyl za zdmi ekvádorské ambasády v Londýně.

Světově proslulý hacker, jemuž se před dvěma roky podařilo zveřejnit tisíce amerických diplomatických a vojenských dokumentů a poštvat tak proti sobě světovou velmoc, tak má zaděláno na další diplomatický skandál.

Infobox

Assange byl v roce 2010 zadržen v Británii na žádost Švédska, kde je vyšetřován pro podezření ze sexuálních deliktů. Australan tvrdí, že se ničeho nedopustil. Obvinění jsou podle něj politicky motivovaná a souvisejí s činností WikiLeaks. Už dříve naznačil, že by ze Švédska mohl být vydán do USA.

Britský Nejvyšší soud schválil vydání na sever Evropy v květnu. Minulý týden zamítl i žádost o nové otevření případu, ale extradici odložil o dva týdny, aby dal aktivistovi možnost obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

"Vláda zvažuje svou pozici a prezident jí předá svoje instrukce do zítřka," prohlásil ve čtvrtek ekvádorský ministr zahraničí Marco Albuja.

Assange se už nechal slyšet, že je na život v Ekvádoru připraven. "Tamní lid nám už dlouho vyjadřuje podporu," prohlásil v telefonickém rozhovoru s australskými médii.

Prezident Correa, velký spojenec

Volba je svým způsobem logická, píše server CNN, který připomíná, že jihoamerická země se o Assangův případ zajímá od samého počátku. S prezidentem Rafaelem Correou se ostatně australský aktivista setkal osobně, když s ním natáčel rozhovor pro svůj pořad, jež vysílá ruská státní televize Russia Today.

Levičák Correa platí za velkého kritika americké politiky. USA považuje za "impérium", Velká Británie by si podle něj v souvislosti s Falklandskými ostrovy zasloužila sankce. Zveřejněné dokumenty na stránkách WikiLeaks využil pro vyhoštění americké velvyslankyně.

"Z jihoamerického pohledu by bylo ohromné, kdyby získali Assange," soudí kanadský právník Robert Amsterdam s tím, že se při výběru Ekvádoru jako místa příštího azylu zachoval Assange minimálně chytře.

Britská policie: porušil zákon

Případný útěk z Velké Británie, která ho chce kvůli vyšetřování jeho sexuálních deliktů vydat do Švédska, ale nebude pro Assange snadný. Londýnská policie je připravená ho zatknout ve chvíli, kdy ekvádorskou diplomatickou půdu opustí. Přespáním na ambasádě totiž porušil podmínky kauce.

Rafael Correa
Rafael Correa | Foto: Reuters

"Je nepředstavitelné, že by mu britská vláda umožnila volnou cestu (z ambasády) na letiště," řekl agentuře AP britský expert na extradice Alex Carlile. "I kdyby byl v diplomatickém vozidle, městská policie může tento vůz zastavit a Assange z něj vyvést," dodal.

Kam se poděl boj za svobodu slova?

Strach z amerického vězení, práce pro ruskou státní televizi i nynější ekvádorské spojenectví jako by ale ubíraly Assangovi na důvěryhodnosti. Práci WikiLeaks vždy obhajoval potřebou hájit svobodu slova a projevu.

Mnozí mu teď mají za zlé, že si vybral zrovna Ekvádor. "Chce azyl v zemi, která otevřeně cenzuruje noviny," citovala agentura Reuters Franka La Rue, zvláštního vyšetřovatele OSN pro otázky svobody projevu.

 

Právě se děje

Další zprávy