Problémy s testem PISA. Dětem se za účast v něm platilo

Red Zah
4. 12. 2007 11:42
Američtí školáci dostali až 50 dolarů na osobu
Rána pro objektivitu testů PISA? V některých zemích se dětem za účast v nich platilo.
Rána pro objektivitu testů PISA? V některých zemích se dětem za účast v nich platilo. | Foto: Ludvík Hradilek

Paříž/Washington - Letošní zveřejňování studie PISA, která testovala znalosti školáků ve více než padesáti zemích světa, provází nepříjemný skandál.

Aby děti motivovaly k vyplnění testů, dávalo jim hned několik zemí za zpracování úloh PISA peníze a věcné dary. Informoval o tom německý zpravodajský magazín Der Spiegel.

Třeba žáci amerických škol si tak loni měli "vydělat" až 50 dolarů na osobu. Novináři přitom vychází z interního dokumentu konsorcia, které testování školáků organizovalo v Německu.

"V Nizozemsku dostali žáci za účast poukázku na 10 eur. Ve Velké Británii přišly peníze tehdy, pokud se zúčastnilo dost lidí a byly splněny určité kvóty. Ve Slovinsku zase měli jednodenní prázdniny," píše Der Spiegel.

Učitelé ZŠ Angel v Modřanech se také připojili ke stávce, jejich žáci mají v úterý dost času na fotbal.
Učitelé ZŠ Angel v Modřanech se také připojili ke stávce, jejich žáci mají v úterý dost času na fotbal. | Foto: Ondřej Besperát

Němcům, kteří berou výsledky testu PISA tradičně velmi vážně, se takový postup hrubě nelíbí.

"Máme pochybnosti o dodržení standardů PISA," tvrdí v analýze němečtí vědci, sdružení v už zmiňovaném konsorciu. Vyplácení peněz za účast v testování znalostí "by mohla pokřivit reprezentativnost zkoušky".

Skupina žáků, která se testu PISA účastní jen proto, aby z něj materiálně profitovala, může mít podle nich úplně jiné složení než v zemích, kde takový stimul neexistuje.

"Je možné, že v takovém případě dojde k posunu od průměrných výkonů k těm nejlepším," tvrdí němečtí experti.

Zkoušku PISA organizuje Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Výhrady kritiků, podle nichž honorování školáků výsledky srovnávacího testu zkresluje, ale odmítá.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy