Problémy nástupců Merkelové. Další kandidát na kancléře přiznal opisování v knize

ČTK ČTK
30. 7. 2021 13:22
Kandidát koalice CDU/CSU na kancléře Armin Laschet uznal chybu při psaní své knihy z roku 2009. Agentuře DPA sdělil, že neuvedl nejméně jeden zdroj textu. K typově stejnému přečinu se před několika týdny přiznala i kancléřská kandidátka Zelených, kteří jsou v preferencích druzí za Laschetovou konzervativní unií.
Armin Laschet.
Armin Laschet. | Foto: Reuters

"Nejméně jeden autor v knize použitého materiálu není v textu ani seznamu zdrojů zmíněn," odpověděl Laschet na dotaz DPA s tím, že nechá bezodkladně prověřit, zda jsou v knize další chyby. Za nedopatření se omluvil.

Nařčení z plagiátorství v Laschetově knize "Postupující republika. Přistěhovalectví jako šance" (Die Aufsteigerrepublik. Zuwanderung als Chance) se v uplynulých dnech objevilo na sociálních sítích.

Nynější premiér spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko v knize žádá "třetí sjednocení" Německa. Po začlenění vyhnanců po druhé světové válce a znovusjednocení Německa v roce 1990 je podle něj na řadě integrace přistěhovalců do německé společnosti. Publikaci vydal v době svého úřadování v čele zemského ministerstva pro integraci.

Také kandidátka německých Zelených na kancléřku Annalena Baerbocková začátkem července uznala, že udělala chybu, když neoznačila zdroje, ze kterých čerpala při psaní své politické knihy "Nyní. Jak obnovíme naši zemi", v níž představuje politické vize své a své strany. Politička sdělila, že v díle převzala řadu myšlenek od jiných autorů, podle svých slov ale pracovala s otevřenými zdroji a zákon neporušila. Dodala však, že kritiky svého postupu bere vážně.

Problémy s Laschetovou publikací se objevily v době, kdy průzkumy stranických preferencí z posledního týdne unii CDU/CSU přisuzují vedení před Zelenými o pět až deset procentních bodů. Dosluhující kancléřka Angela Merkelová se rozhodla neusilovat o další mandát a po zářijových parlamentních volbách odejít z politiky.

Kvůli problémům s plagiátorstvím muselo v minulosti odejít ze spolkové vlády několik ministrů. Většinou se ale jednalo o pochybení v doktorských a akademických pracích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy