Pro vojenský zásah v Koreji má Obama podporu Američanů

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
25. 11. 2010 10:11
Američané podporují případný vojenský zásah na obranu Jižní Koreje při útoku KLDR
Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama v rychlé reakci na severokorejské ostřelování jižního souseda prohlásil, že Spojené státy jsou připraveny svého spojence bránit. Pokud by se odhodlal slova převést v činy a Jižní Koreji přijít na pomoc vojensky, měl by v tom podporu Američanů.

Šestačtyřicet procent Američanů souhlasí s tím, že by jejich země měla Jižní Koreji poskytnout v konfliktu s KLDR vojenskou pomoc. Pouze devětadvacet procent z nich s takovým postupem nesouhlasí.

Jak v nejnovějším průzkumu zjistila agentura Rasmussen, Američané jsou v názoru na vývoj na Korejském poloostrově skeptičtí. Více než dvě třetiny se domnívají, že válka mezi Severem a Jihem je v nejbližší budoucnosti pravděpodobná.

Další vojáci ne

Ochota Američanů pomoct vojensky Jižní Koreji má jeden limit, a tím je vyslání nových jednotek do boje. S tím souhlasí pouze třetina Američanů, devětatřicet procent se naopak staví proti.

USA mají v současnosti rozmístěno v Jižní Koreji necelých třicet tisíc vojáků.

Americká administrativa se zatím rozhodla podpořit Soul vojensky uspořádáním společného cvičení ve Žlutém moři. Účastnit se ho má i letadlová loď George Washington. Nad manévry už vyjádřila znepokojení Čína.

Tlak na Čínu

V diplomatické rovině prezident Obama i ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyvíjejí nátlak na čínskou vládu, aby se postarala o "zklidnění" svého severokorejského spojence. Číňané jsou stran jakékoli pomoci zdrženliví, jejich ekonomickým i politickým zájmem je stabilita režimu v KLDR.

Případný pád režimu v Pchjongjangu by velmi pravděpodobně způsobil obří vlnu uprchlíků, která by z velké části zamířila právě do Číny. Také potenciální spojení obou částí Korejského poloostrova není v čínském zájmu: sjednocená Korea by velmi pravděpodobně byla americkým spojencem v oblasti.

Útok nařídili Kimové

Jihokorejská vláda v noci oznámila, že zvýší počet svých jednotek na pěti svých ostrovech poblíž pobřeží KLDR ve Žlutém moři.

Novou vlnu napětí na Korejském poloostrově způsobil úterní dělostřelecký útok severní Koreje na ostrov Jonpchjong, při němž zahynuli čtyři lidé a 18 dalších bylo zraněno.

Panuje přesvědčení, že útok osobně nařídili vůdce KLDR Kim Čong-il a jeho syn a vybraný nástupce Kim Čong-un.

Oba dva podle informací deníku Čungang základnu, z níž Severokorejci útočili, krátce před palbou navštívili.

 

Právě se děje

Další zprávy