Pro úspěch vše. Matka píchala osmileté dceři botox

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 5. 2011 22:32
Dívka je účastnicí dětských soutěží krásy v USA, matka kvůli tomu riskovala její zdraví
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

San Francisko - Americké úřady zahájily vyšetřování ženy, která v televizním vysílání ukázala fotografie, na nichž své osmileté dceři - aspirantce dětských soutěží krásy - píchá botox.

Látku sloužící k vyhlazení vrásek dceři aplikovala navzdory tomu, že jde o bolestivou proceduru, která se pro kosmetické účely nedoporučuje nikomu mladšímu osmnácti let, napsala v sobotu agentura AP.

"Je to hodně nezvyklé, aby matka píchala osmileté dceři botox a rozhodně to zavdává důvod k prošetření," řekl televizní stanici KGO-TV Trent Rhorer ze sanfranciské sociální služby.

Její činitelé podle něj rozhodně chtějí s Kerry Campbellovou a její dcerou Britney mluvit a zjistit, zda došlo k týrání.

Campbellová se s Britney objevila ve čtvrtek v pořadu televizní stanice ABC Good Morning America, kde vyprávěla, že přihlašuje dceru do soutěží krásy.

Právě tam se o tom, že by jí mohla píchat botox, dozvěděla od ostatních matek. "Soutěže jsou tvrdý svět, to vám můžu říct," prohlásila v programu. "Ty děti jsou drsné."

Fotografie pořízené během procedury, které ukázala v programu, zobrazují Britney se sáčkem ledu na tváři a bolestivým výrazem. Na jedné z fotek je vidět, jak Campbellová píchá dceři injekci.

Britney v pořadu řekla, že ji to občas bolí a někdy si trochu popláče, ale že si na injekce zvykla a vypadá po nich lépe. Na dotaz, jestli ví, proč je dostává, nejdřív odpověděla, že neví. Až pak, po pobídnutí od matky, dodala, že viděla na své tváři vrásky a nemyslí si, že by byly pěkné.

Samozvaná kosmetička

Isaac Neuhaus, profesor dermatologie z Kalifornské univerzity, ovšem varuje, že botox může u dítěte ochromit vyvíjející se svaly. Vpíchnutí na špatné místo nebo v nesprávné dávce může způsobit dýchací potíže, anebo ovlivnit schopnost dítěte polykat.

"Existuje spousta znepokojivých aspektů, které s sebou nese podávání botoxu dítěti kvůli vráskám, které nemá," prohlásil Neuhaus. "Nepochybně to bude mít vliv na její vzhled," dodal.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Botox byl zaveden v roce 1989 coby prostředek pro vyhlazování vrásek, ale schválený je také k léčbě takových problémů, jako je nadměrné pocení či migrenózní ataky.

Látka, která je pročištěnou formou jedu botulinu, blokuje spojení mezi nervy a svalem, a dočasně sval ochromuje. Injekce mohou být bolestivé a americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv je nedoporučuje pro nikoho mladšího 18 let.

Kalifornské zákony navíc nedovolují, aby botox aplikoval nikdo jiný než lékař nebo sestra pod dohledem lékaře a botox je výhradně na předpis.

Campbellová odmítla v pořadu Good Morning America prozradit, odkud látku má, ovšem dodala, že jde o "důvěryhodný zdroj".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy