Klima vytlačilo migraci. Dostali jsme pěstí, bědují po volbách rakouští svobodní

Martin Novák Martin Novák
30. 9. 2019 12:51
Uplynuly jen dva roky a vše je jinak. Hlavním poraženým nedělních rakouských parlamentních voleb je krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ).
Rakousko potřebuje stranu, jako je ta naše, řekl po prohraných volbách šéf FPÖ Norbert Hofer. | Video: Asociated Press

V říjnu 2017 vsadila na odpor proti imigraci a upozorňovala na údajnou islamizaci Rakouska. Svobodným to vyneslo přes 26 procent hlasů a vstoupili do vlády s lidovci kancléře Sebastiana Kurze.

Tuto neděli strana dostala jen 17 procent hlasů a v parlamentu bude mít o jednadvacet křesel méně. Namísto úvah, kdo obsadí jaké ministerské křeslo, čeká tentokrát FPÖ téměř jistě pobyt v opozici.

Vítěz voleb, bývalý kancléř Sebastian Kurz.
Vítěz voleb, bývalý kancléř Sebastian Kurz. | Foto: ČTK/AP/Matthias Schrader

"Máme monokly na očích a rozbitou bradu," komentovala výsledek voleb poslankyně svobodných a vlivná členka vídeňské organizace strany Dagmar Belakowitschová.

Ústup krajní pravice ze slávy vyplývá podle komentářů rakouských médií ze dvou důvodů. Prvním je ten, že imigrace a islám už nejsou tak velká témata jako před dvěma lety.

Navíc v otázce omezení žadatelů o azyl mnoho Rakušanů důvěřuje šéfovi lidovců Kurzovi, který byl ministrem zahraničí v roce 2016, kdy Evropská unie dojednala dohodu o zastavení migrantů s Tureckem a zároveň uzavřela uprchlíkům takzvanou balkánskou trasu do Rakouska a Německa.

Druhým důvodem pak jsou aféry, které část voličů FPÖ odebraly. V květnu se objevil na internetu záznam, jak nyní již bývalý předseda strany Heinz-Christian Strache domlouvá výhody ženě, která se vydává za neteř ruského oligarchy. Sliboval státní zakázky výměnou za pomoc ve volbách.

Rakouské volby

Srovnání volebních zisků stran v roce 2019 a 2017

  • Lidová strana 38,4 % (+7 %)
  • Svobodní 17,3 % (-8,7 %)
  • Sociální demokracie 21,5 % (-5,3 %)
  • Zelení 12,4 % (+8,6 %)
  • NEOS 7,4 % (+2,1 %)

Rakušané sice nemají na rozdíl od obyvatel jiných zemí velké obavy z Ruska, ale vadil jim fakt, že politik a v té době vicepremiér dojednává podivné obchody ve vile na Ibize. Krátce před volbami navíc policie začala vyšetřovat Stracheho kvůli podezření z čerpání stranických peněz na soukromé účely.

"Ztráta téměř deseti procent je devastující. Bylo to vidět na tvářích lídrů FPÖ v televizních vstupech během volebního večera," napsal německý časopis Der Spiegel. "Koalice lidovců a svobodných, o které se ještě v neděli psalo jako o pravděpodobné, večer zemřela," uvedl rakouský deník Kronen Zeitung.

Jeden z předáků svobodných a do května ministr vnitra Herbert Kickl přitom ještě před několika dny prohlašoval, že kancléř Kurz bude bez FPÖ jako "Pepek námořník bez špenátu". Volby ale ukázaly něco jiného. Výrazně posílila Strana zelených, dostala 14 procent.

Právě klimatické změny jsou tématem, které i podle průzkumů veřejného mínění vytlačuje v Rakousku migraci a obavy z islamizace.

Očekává se, že novou vládní koalici tak šéf lidovců Sebastian Kurz vytvoří právě se Zelenými. Lidovci vyhráli naprosto přesvědčivě s 38 procenty hlasů.

Předseda FPÖ Norbert Hofer, který v minulých prezidentských volbách v roce 2016 těsně prohrál právě s kandidátem Zelených Alexanderem Van der Bellenem, se ale chce ucházet o křeslo předsedy parlamentu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy