Klima vytlačilo migraci. Dostali jsme pěstí, bědují po volbách rakouští svobodní

Martin Novák Martin Novák
30. 9. 2019 12:51
Uplynuly jen dva roky a vše je jinak. Hlavním poraženým nedělních rakouských parlamentních voleb je krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ).
Rakousko potřebuje stranu, jako je ta naše, řekl po prohraných volbách šéf FPÖ Norbert Hofer. | Video: Asociated Press

V říjnu 2017 vsadila na odpor proti imigraci a upozorňovala na údajnou islamizaci Rakouska. Svobodným to vyneslo přes 26 procent hlasů a vstoupili do vlády s lidovci kancléře Sebastiana Kurze.

Tuto neděli strana dostala jen 17 procent hlasů a v parlamentu bude mít o jednadvacet křesel méně. Namísto úvah, kdo obsadí jaké ministerské křeslo, čeká tentokrát FPÖ téměř jistě pobyt v opozici.

Vítěz voleb, bývalý kancléř Sebastian Kurz.
Vítěz voleb, bývalý kancléř Sebastian Kurz. | Foto: ČTK/AP/Matthias Schrader

"Máme monokly na očích a rozbitou bradu," komentovala výsledek voleb poslankyně svobodných a vlivná členka vídeňské organizace strany Dagmar Belakowitschová.

Ústup krajní pravice ze slávy vyplývá podle komentářů rakouských médií ze dvou důvodů. Prvním je ten, že imigrace a islám už nejsou tak velká témata jako před dvěma lety.

Navíc v otázce omezení žadatelů o azyl mnoho Rakušanů důvěřuje šéfovi lidovců Kurzovi, který byl ministrem zahraničí v roce 2016, kdy Evropská unie dojednala dohodu o zastavení migrantů s Tureckem a zároveň uzavřela uprchlíkům takzvanou balkánskou trasu do Rakouska a Německa.

Druhým důvodem pak jsou aféry, které část voličů FPÖ odebraly. V květnu se objevil na internetu záznam, jak nyní již bývalý předseda strany Heinz-Christian Strache domlouvá výhody ženě, která se vydává za neteř ruského oligarchy. Sliboval státní zakázky výměnou za pomoc ve volbách.

Rakouské volby

Srovnání volebních zisků stran v roce 2019 a 2017

  • Lidová strana 38,4 % (+7 %)
  • Svobodní 17,3 % (-8,7 %)
  • Sociální demokracie 21,5 % (-5,3 %)
  • Zelení 12,4 % (+8,6 %)
  • NEOS 7,4 % (+2,1 %)

Rakušané sice nemají na rozdíl od obyvatel jiných zemí velké obavy z Ruska, ale vadil jim fakt, že politik a v té době vicepremiér dojednává podivné obchody ve vile na Ibize. Krátce před volbami navíc policie začala vyšetřovat Stracheho kvůli podezření z čerpání stranických peněz na soukromé účely.

"Ztráta téměř deseti procent je devastující. Bylo to vidět na tvářích lídrů FPÖ v televizních vstupech během volebního večera," napsal německý časopis Der Spiegel. "Koalice lidovců a svobodných, o které se ještě v neděli psalo jako o pravděpodobné, večer zemřela," uvedl rakouský deník Kronen Zeitung.

Jeden z předáků svobodných a do května ministr vnitra Herbert Kickl přitom ještě před několika dny prohlašoval, že kancléř Kurz bude bez FPÖ jako "Pepek námořník bez špenátu". Volby ale ukázaly něco jiného. Výrazně posílila Strana zelených, dostala 14 procent.

Právě klimatické změny jsou tématem, které i podle průzkumů veřejného mínění vytlačuje v Rakousku migraci a obavy z islamizace.

Očekává se, že novou vládní koalici tak šéf lidovců Sebastian Kurz vytvoří právě se Zelenými. Lidovci vyhráli naprosto přesvědčivě s 38 procenty hlasů.

Předseda FPÖ Norbert Hofer, který v minulých prezidentských volbách v roce 2016 těsně prohrál právě s kandidátem Zelených Alexanderem Van der Bellenem, se ale chce ucházet o křeslo předsedy parlamentu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy