Pro majitele trajektu Sewol přišlo 6000 policistů. Utekl

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 6. 2014 10:47
Členové jihokorejské komuny Evangelická baptistická církev policisty do svého komplexu pustili až po krátké potyčce, miliardář Ju Pjon-un stihl uprchnout.
Miliardář 6000 policistů proklouzl.
Miliardář 6000 policistů proklouzl. | Foto: Reuters

Soul - Přes 6000 jihokorejských policistů vzalo ztečí náboženskou komunu, kde se údajně skrýval miliardář Ju Pjon-un, majitel trajektu Sewol, při jehož potopení 16. dubna zahynulo na 300 lidí.

Tři stoupenci církve byli zadrženi a obviněni z napomáhání při útěku, hledaného se ale zatím dopadnout nepodařilo.

Členové Evangelické baptistické církve policisty do svého komplexu, ležícího asi dvě hodiny jízdy od Soulu, vpustili až po krátkém střetu, během něhož zpívali náboženské písně a vinili vládu z perzekuce. Komuna sídlí na ploše asi deseti fotbalových hřišť a policisté postupně prohledávali všechny budovy.

Kapitán potopeného trajektu Sweol Lee Joon-Seok v soudní budově.
Kapitán potopeného trajektu Sweol Lee Joon-Seok v soudní budově. | Foto: Reuters

Kapitán trajektu a dalších 14 členů posádky už spravedlnosti čelí. Ostře sledovaný soudní proces začal v úterý.

Nejvážnější obvinění, vznesené proti kapitánovi a třem dalším námořníkům, zní "vražda způsobená úmyslným zanedbáním povinnosti".

Miliardář už může být na druhém konci planety

Ju Pjon-una policie stíhá v souvislosti s obviněním ze zpronevěry, zanedbání povinností a daňových úniků v nepřehledné síti podniků soustředěných kolem investiční firmy I-One-I, která mimo jiné provozovala lodní společnost Chonghaejin Marine, jíž patřil trajekt Sewol.

Ju a jeho synové, z nichž jeden trvale žije ve Spojených státech, už téměř měsíc unikají policejnímu pátrání. To vedlo ke spekulacím, že mohli podplatit nějakého lodního přepravce, aby je zavezl do země, jež nemá se Soulem dohodu o vydávání stíhaných osob.

Jihokorejské úřady minulý měsíc desetinásobně zvýšily odměnu za informace vedoucí k dopadení Jua na částku odpovídající v přepočtu deseti milionům korun.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy