Pro majitele trajektu Sewol přišlo 6000 policistů. Utekl

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 6. 2014 10:47
Členové jihokorejské komuny Evangelická baptistická církev policisty do svého komplexu pustili až po krátké potyčce, miliardář Ju Pjon-un stihl uprchnout.
Miliardář 6000 policistů proklouzl.
Miliardář 6000 policistů proklouzl. | Foto: Reuters

Soul - Přes 6000 jihokorejských policistů vzalo ztečí náboženskou komunu, kde se údajně skrýval miliardář Ju Pjon-un, majitel trajektu Sewol, při jehož potopení 16. dubna zahynulo na 300 lidí.

Tři stoupenci církve byli zadrženi a obviněni z napomáhání při útěku, hledaného se ale zatím dopadnout nepodařilo.

Členové Evangelické baptistické církve policisty do svého komplexu, ležícího asi dvě hodiny jízdy od Soulu, vpustili až po krátkém střetu, během něhož zpívali náboženské písně a vinili vládu z perzekuce. Komuna sídlí na ploše asi deseti fotbalových hřišť a policisté postupně prohledávali všechny budovy.

Kapitán potopeného trajektu Sweol Lee Joon-Seok v soudní budově.
Kapitán potopeného trajektu Sweol Lee Joon-Seok v soudní budově. | Foto: Reuters

Kapitán trajektu a dalších 14 členů posádky už spravedlnosti čelí. Ostře sledovaný soudní proces začal v úterý.

Nejvážnější obvinění, vznesené proti kapitánovi a třem dalším námořníkům, zní "vražda způsobená úmyslným zanedbáním povinnosti".

Miliardář už může být na druhém konci planety

Ju Pjon-una policie stíhá v souvislosti s obviněním ze zpronevěry, zanedbání povinností a daňových úniků v nepřehledné síti podniků soustředěných kolem investiční firmy I-One-I, která mimo jiné provozovala lodní společnost Chonghaejin Marine, jíž patřil trajekt Sewol.

Ju a jeho synové, z nichž jeden trvale žije ve Spojených státech, už téměř měsíc unikají policejnímu pátrání. To vedlo ke spekulacím, že mohli podplatit nějakého lodního přepravce, aby je zavezl do země, jež nemá se Soulem dohodu o vydávání stíhaných osob.

Jihokorejské úřady minulý měsíc desetinásobně zvýšily odměnu za informace vedoucí k dopadení Jua na částku odpovídající v přepočtu deseti milionům korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy