Pro Babiše je audit Evropské komise další ranou, píší světová média

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 5. 2019 21:54
Informací o výsledcích auditu Evropské komise si začala všímat i světová média. Agentura Bloomberg konstatovala, že Babiš, jenž čelí protivládním protestům, se nyní ocitne pod dalším tlakem. Rovněž podle agentury Reuters utrpěl Babiš další politickou ránu.
Český premiér Andrej Babiš
Český premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

Hospodářské noviny, které v pátek o unijním vyšetřování Babiše informovaly, už dříve napsaly, že audit komise dospěl k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2017, chce Brusel vrátit zpět.

Babiš (ANO) ale v reakci na zprávu napsal, že neporušuje ani české ani evropské zákony a že Česká republika nebude muset žádné dotace vracet. Jde podle něj o předběžný návrh.

Podle agentury Reuters jsou závěry Evropské komise další politickou ranou pro Babiše, který vždy popíral, že by se dopustil porušení zákonů. Reuters cituje reakci Babiše, který agentuře v textové zprávě sdělil, že výsledky jsou pouze předběžné a budou pečlivě přezkoumány.

Unijní vyšetřování Babiše je podle Bloombergu další položkou na seznamu právních a politických potíží, jimž čelí vůdci východního křídla Evropské unie. "V pondělí byl šéf rumunské vládní strany poslán do vězení kvůli korupci a maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi hrozí, že po volbách do Evropského parlamentu bude vyčleněn z politického mainstreamu bloku," píše Bloomberg.

 

Právě se děje

Další zprávy