Gorbačov: Západ přivedl svět k nové studené válce

ČTK ČTK
8. 11. 2014 15:40
Už před cestou do Německa bývalý sovětský prezident uvedl, že ukrajinská krize je vhodnou "záminkou" pro Spojené státy, aby kritizovaly Rusko, a podpořil politiku ruského prezidenta Vladimira Putina.
Michail Gorbačov se v Německu účastní oslav 25. výročí pádu berlínské zdi.
Michail Gorbačov se v Německu účastní oslav 25. výročí pádu berlínské zdi. | Foto: Reuters

Berlín - Svět se dostal na pokraj nové studené války. V Berlíně to řekl bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, který se v německé metropoli účastní oslav 25. výročí pádu Berlínské zdi.

Gorbačov tvrdí, že napětí způsobil Západ, když se snažil od roku 1989 získat výhody na úkor Ruska.

Podle Gorbačova porušil Západ, a především Spojené státy, své sliby z roku 1989, prohlásil se za vítěze studené války a pokusil se těžit z ruské slabosti.

Jako příklad uvedl někdejší sovětský prezident východní rozšíření NATO, rozpad Jugoslávie, neuskutečněný plán na vybudování prvků americké protiraketové obrany ve střední Evropě a války v Iráku, v Libyi a v Sýrii.

"Události posledních měsíců jsou důsledkem krátkozraké politiky a ignorování zájmů partnerů," řekl Gorbačov s poukazem na krizi na Ukrajině. Už před cestou do Německa bývalý sovětský prezident uvedl, že ukrajinská krize je vhodnou "záminkou" pro Spojené státy, aby kritizovaly Rusko, a podpořil politiku ruského prezidenta Vladimira Putina.

Gorbačov také znovu apeloval na zlepšení vztahů mezi Ruskem a Německem, ke kterému vyzval už v pátek na bývalém berlínském hraničním přechodu Checkpoint Charlie. "Vzpomeňme si, že bez německo-ruského partnerství nebude Evropa bezpečná," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy