reklama
 
 

Přítel Radičové zakládá stranu, chce "lepší Slovensko"

9. 5. 2013 18:05
Cílem iniciativy je "boj za lepší a modernější Slovensko pro všechny občany"

Bratislava - Partner bývalé slovenské premiérky Ivety Radičové Marián Balázs zakládá Občanskou platformu.

Smyslem iniciativy má být podle ustavujícího dokumentu "boj za lepší a modernější Slovensko pro všechny občany".

Objevily se ale spekulace, že rodící se strana může být základnou pro případnou kandidaturu Radičové v prezidentských volbách.

Blízko k expremiérce

Balázs totiž není jediným zakládajícím členem, který má k někdejší ministerské předsedkyni blízko.

Na projektu se podílejí také její bývalá poradkyně Lubica Navrátilová či někdejší stranický kolega a tajemník ministra dopravy Branislav Opaterný.

V týmu je rovněž novinářka a zakladatelka občanského sdružení Šance pro nechtěné Anna Ghanamová.

"Občané si zaslouží takové vyhlídky a podmínky na práci a život, aby nemuseli odcházet do zahraničí a aby se ti, kdo do zahraničí odjedou studovat, s hrdostí vrátili a svoje poznatky a vědomosti zúročili na Slovensku," cituje server Aktuálne.sk ze zakládajícího dokumentu platformy.

Za aktivnější občanskou společnost

"V dialogu a spolupráci s odbornou veřejností i občanskou společností budeme klást otázky a nabízet řešení. Jsme přesvědčení, že demokracii nelze redukovat na stranicko-politickou sféru ani politiku na věc stranicko-mocenskou. K demokracii patří i silná aktivní občanská společnost. Dnes znovu nastal čas, aby se starost o věci veřejné stala věcí nás všech. Spojme síly pro lepší Slovensko," vyzývá na stránkách iniciativy Marián Balázs.

Radičová, jejíž vláda padla předloni v říjnu poté, co schválení záchranného fondu eurozóny spojila s hlasováním o důvěře, připustila, že o plánu svého druha věděla, a nevyloučila, že se bude na aktivitě svého partnera podílet.

"Nehovořila bych o vstupování, není to struktura, je vstupování a vystupování. Je to platforma, v níž nabízejí konkrétní řešení lidé, kteří přemýšlejí o jednotlivých problémech nezaměstnanosti a demokratizace. Pokud jde o možnost podat nabídku řešení prostřednictvím webových stránek, určitě říkám Ano," prohlásila Iveta Radičová.

Jedna z nejvýraznějších postav slovenské politické scény poslední doby se po předčasných volbách stáhla z politiky a přes to, že kandidaturu odmítá, patří k favoritům příští prezidentské volby.

autor: Zahraničí | 9. 5. 2013 18:05

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama