Přístroje pomáhající ochrnutým ovládnout nově také hmat

Jakub Novák
18. 12. 2010 22:00
Vědci navrhli způsob, jak výrazně vylepšit ovládání přístrojů určených pro ochrnuté.

Chicago - Přístroje ovládané mozkovými signály, které umožňují ochrnutým lidem přiblížit se běžnému životu, se dočkají výrazného vylepšení. Až dosud se možnosti jejich kontroly omezovaly pouze na zrak, nově by však jejich účinnost a ovládání mělo vylepšit robotické rameno reagující na hmatovou zpětnou vazbu.

Z mozku na obrazovku a zpět

Zařízení přeměňující mozkovou aktivitu v signály, které umožňují posléze ovládat kurzor myši nebo robotické rameno, se začala již setkávat s úspěchem. V raných stádiích jejich vývoje však byl zrak jediným způsobem, jak pohyb těchto zařízení kontrolovat.

Výzkumníci vedení Nicholasem Hatsopoulosem z chicagské univerzity přidali robotické rameno, které umožnilo poskytnout informaci o pohybu a poloze přístroje v prostoru. Zahrnutí tohoto smyslu může usnadnit vývoj různých druhů "přenosných" robotů a nástrojů usnadňujících život pacientům po úrazech páteře.

"Mnoho pacientů s pohybovými poruchami mívá zachovaný alespoň částečný cit," říká Hatsopoulos. "To nás přimělo přemýšlet o tom, že bychom mohli využít této přirozené formy zpětné vazby pomocí nositelných robotů, kteří by ji poskytovali."

Film
Film | Foto: Artcam

Lépe a rychleji

Opice během pokusů ovládaly kurzor pomocí zařízení přeměňujícího signály z primárního motorického kortex mozku, oblasti zodpovědné za řízení pohybů, na pohyb kurzoru. Pokud přitom byly vybaveny také robotickým "rukávem", který pohyboval jejich ramenem spolu s pohybem kurzoru, celková kontrola se výrazně vylepšila. Pohyby byly rychlejší, přímější a jistější.

Jedná se v podstatě o stejný princip, jako když si sáhnete na nos se zavřenýma očima. Nic nevidíte, ale přesto máte alespoň přibližný přehled o tom kde jsou vaše prsty, jaká je jejich pozice a na jakém místě v prostoru se nacházejí.

Skafandr a motýl

Přístroje fungující na principu zpětné vazby by samozřejmě byly použitelné pro pacienty, u nichž zůstala zachována alespoň částečná hmatová schopnost, jako jsou například lidé trpící Lou Gehrigovou chorobou (ALS), locked-in syndromem (syndrom uzamčení) nebo u částečných úrazů páteře.

Kromě možnosti zpětné vazby by tedy bylo těmto pacientům umožněno také přímo hýbat s končetinami.

Ostatním ochrnutým nezbývá než čekat na výsledky dalších výzkumů. Je tu totiž stále možnost vyvinutí systémů umožňujících přímou stimulaci hmatových nervů.

 

Právě se děje

Další zprávy