Priština věděla, že se Kosované chystají udeřit v Makedonii

Obrazem: Makedonské město znovu prožilo hrůzu etnické války
Při víkendových násilnostech v severomakedonském městě Kumanovo zemřelo osm  policistů a čtrnáct ozbrojenců. Další desítky lidí utrpěly zranění.
Mluvčí ministerstva vnitra doplnil, že během zásahu proti "teroristům ohrožujícím občany Makedonie" bylo raněno dalších 37 policistů.
Vláda ve Skopje nicméně neřekla, kdo byli ozbrojenci, se kterými speciální policejní síly v Kumanovu bojovaly.
Místní média tvrdí, že jde o bývalé členy Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která v minulosti stála v čele ozbrojeného boje albánskojazyčného obyvatelstva Kosova za nezávislost na Srbsku.
Foto: Reuters
ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 5. 2015 16:35
Podle kosovského portálu Koha.net se makedonská tajná služba snažila kontaktovat v Kosovu lidi, kteří by v Makedonii provedli podvratné akce.

Priština - Kosovská tajná služba už v únoru věděla o chystané destabilizaci Makedonie.

Tvrdí to kosovský portál Koha.net, podle něhož se makedonská tajná služba snažila kontaktovat v Kosovu lidi, kteří by v Makedonii provedli podvratné akce.

Toto podezření podporují středeční zprávy médií v Kosovu i Makedonii, podle nichž ministryně vnitra a šéf tajných služeb v úterý rezignovali kvůli kontaktu s ozbrojenci, s nimiž policie o víkendu bojovala v Kumanovu.

Koha.net uvádí, že občané Kosova, kteří se zapojili do ozbrojeného střetu v Kumanovu na severu země, byli kosovským úřadům známí. Tajná služba o tom prý včas informovala prezidentku Atifete Jahjagaovou, premiéra Isu Mustafu a bezpečnostní orgány v Kosovu.

Makedonská policie provedla o víkendu v Kumanovu rozsáhlou operaci proti ozbrojené skupině zapojené do přepadení policejního stanoviště u hranic s Kosovem. Při zátahu zahynulo osm policistů a 14 ozbrojenců, 37 policistů bylo zraněno.

Většinu ze třiceti zadržených, kteří byli obviněni z terorismu, tvoří Albánci z Kosova hlásící se ke Kosovské osvobozenecké armádě (UÇK), jejíž ozbrojená rebelie vyústila v roce 2008 k vyhlášení nezávislosti Kosova.

Odpůrci vlády Nikoly Gruevského v Makedonii ale premiéra podezřívají, že se všemožně snaží odvrátit pozornost od skandálu s odposlechy nepohodlných lidí, které údajně sám nařídil. K tomu mají posloužit incidenty s albánskými separatisty, jako byl střet v Kumanovu nebo v dubnu obsazení policejního stanoviště skupinou 40 albánsky hovořících ozbrojenců v obci Gošince u hranic s Kosovem.

 

Právě se děje

Další zprávy