Příštím bavorským premiérem se chce stát zemský ministr vnitra Joachim Herrmann

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2017 22:50
Příštím bavorským premiérem by se mohl stát dosavadní zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. Listy Süddeutsche Zeitung a Münchner Merkur s odvoláním na své zdroje uvedly, že se Herrmann bude ucházet o pozici lídra Křesťanskosociální unie (CSU) do zemských voleb v příštím roce. Jako o nástupci současného ministerského předsedy Horsta Seehofera se dosud hovořilo zejména o zemském ministrovi financí Markusi Söderovi. Seehofer, který spolkovou zemi vede od roku 2008, se dostal pod tlak po zářijových spolkových volbách. CSU, které Seehofer předsedá, v nich sice v rámci Bavorska zůstala nejsilnější stranou s 38,8 procenta hlasů, proti hlasování před čtyřmi lety ale ztratila 10,5 procentního bodu.
Joachim Hermann
Joachim Hermann | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

Izraelští poslanci nenašli nového premiéra, v březnu se budou konat další volby

Izraelským poslancům se ve středu ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra. Mimořádné volby, od letošního dubna už třetí, se tak budou konat v březnu 2020.

Debata o zákonu, který stanoví náležitosti příštích voleb, v parlamentu stále trvá. Volby by se podle agentury AFP měly uskutečnit 2. března.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy