Příští válka s Hizballáhem bude totální. Libanonu způsobí obří škody, varuje izraelský generál

Martin Novák Martin Novák
21. 4. 2016 13:21
"V jakékoliv budoucí krizi nepůjde o malou válku v Libanonu. Bude to rozhodující, totální válka,“ uvedl generál Jair Golan. Podle něj zároveň Izrael pomáhá zpravodajskými informaci Egyptu a Jordánsku proti Islámskému státu.
Izraelské hlídky na hranicích s Libanonem.
Izraelské hlídky na hranicích s Libanonem. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Deset let po válce s Hizballáhem varuje izraelský generál před dalším konfliktem.

Tentokrát bude větší, tvrdí generálmajor Jair Golan, zástupce náčelníka generálního štábu izraelské armády.

"V jakékoliv budoucí krizi nepůjde o malou válku v Libanonu. Bude to rozhodující, totální válka," prohlásil generál s tím, že radikální šíitské hnutí nyní představuje pro židovský stát bezprecedentní hrozbu.

Od války v létě 2006 je na izraelsko-libanonské frontě klid, v jižním Libanonu jsou mírové jednotky OSN.

Válka se však připomněla loni v prosinci, kdy izraelské letectvo bombardovalo Sýrii a zabilo jednoho z velitelů Hizballáhu Samira Kantara.

Muže, odsouzeného v Izraeli za teroristický útok a později vyměněného do Libanonu. Hizballáh pohrozil odvetou, ale zatím se nic nestalo.

Jalon ale zahraničním novinářům v Jeruzalémě řekl, že příští válka bude pro Libanon zničující. "Není jiné cesty, jak zničit tuto hrozbu, než způsobit velké škody na libanonské infrastruktuře."

Podle Izraelců má Hizballáh k dispozici zhruba sto tisíc raket.

Libanonské hnutí se výrazně angažuje v syrské válce na straně prezidenta Bašára Asada, bojovníci Hizballáhu se účastní všech velkých operací po boku vojáků syrské armády a za ruské letecké podpory.

Izrael zachovává v syrském konfliktu neutralitu, ale premiér Benjamin Netanjahu podle médií řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že pro židovský stát je nepřijatelná přítomnost Hizballáhu na Golanských výšinách a v blízkosti syrsko-izraelských hranic.

Ověřených informací o tom, s kým Izrael v Sýrii jedná nebo komu pomáhá, je málo. Generál Jalon v jiném svém vystoupení tento týden řekl, že židovský stát spolupracuje s Egyptem a Jordánskem. Předává těmto státům zpravodajské informace, týkající se Islámského státu (IS).

"Egypt bojuje s Islámským státem na Sinajském poloostrově. Jordánsko je vystrašené přítomností IS ve svých městech. Snažíme se s nimi spolupracovat, abychom přispěli k jejich bezpečnosti," uvedl izraelský generál.

Syrský velvyslanec při OSN a vládní vyjednavač na mírových rozhovorech v Ženevě Bašár Džafarí je jiného názoru. Na tiskové konferenci v pondělí řekl, že Izrael spolupracuje na syrské straně hranice s Islámským státem a al-Káidou.

Válka v roce 2006 neskončila jednoznačným izraelským úspěchem, proto Hizballáh nasadil do pozemních bitev účinné protitankové střely. Izraelci bombardovali některé objekty v Bejrútu, včetně letiště. Hizballáh zasypal raketami sever Izraele, dopadaly i na Haifu.

Hizballáh coby šíitská organizace je od svého vzniku v osmdesátých letech mocně podporován Íránem.

Naopak Saúdská Arábie a další státy Perského zálivu, které v Sýrii stojí za povstalci proti Asadovi, označily Hizballáh za teroristickou organizaci a deportovali ze svého území lidi, podezřelé ze spojení s touto organizací.

 

Právě se děje

Další zprávy