Přísný režim a zákaz focení. Ve Španělsku exhumovali ostatky diktátora Franka

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2019 18:34
Po 44 letech španělská vláda exhumovala ostatky španělského diktátora Franciska Franka, který byl po smrti v listopadu 1975 pohřben v památníku v Údolí padlých.

Přes odpor Frankovy rodiny, ale se souhlasem parlamentu i nejvyššího soudu byly ostatky přemístěny na hřbitov na madridském předměstí El Pardo, kde se konal soukromý obřad a kde je pohřbena i Frankova manželka. Nedaleko hřbitova proti exhumaci protestovalo přes dvě stovky Frankových příznivců.

Po skončení obřadu si Frankův vnuk Francis Franco u bran hřbitova, střeženého policisty, novinářům postěžoval na zákaz vlády pořizovat z exhumace fotografie.

"Chceme se omluvit tisku za diskriminaci," uvedl vnuk. Frankova rodina dnes také vydala oficiální prohlášení, v němž opět kritizovala vládu za exhumaci. "Dnes vláda znesvětila hrob našeho děda Franciska Franka a vážně tak pošlapala naše základní práva," citoval deník El País z prohlášení rodiny.

Španělský premiér Pedro Sánchez dnes v projevu opět zdůraznil, že přemístění "ukončilo morální urážku" obětí občanské války. V Údolí padlých je totiž pohřbeno i téměř 34 000 obětí občanské války, kterou pučem v roce 1936 rozpoutal právě Franco a která stála život půl milionu lidí. Sánchez dnes také řekl, že přemístění ostatků je další krok k usmíření ve společnosti.

Exhumace se účastnila rodina

V bazilice v Údolí padlých, asi 50 kilometrů od Madridu, začala zhruba dvouhodinová exhumace dopoledne. Nad hrobem přitom byla vztyčena obří plachta a ze samotného vyzdvižení ostatků nesměly být pořizovány fotografie ani audiozáznamy.

Celá operace, při které byl z hrobu sejmut žulový náhrobek o hmotnosti 1500 kilogramů, se obešla bez incidentů. Kromě 22 členů Frankovy rodiny se exhumace účastnila mimo jiné ministryně spravedlnosti Dolores Delgadová.

Ostatky vynesli z baziliky příbuzní zesnulého. Pohřební vůz pak rakev odvezl několik desítek metrů k vrtulníku, který ostatky dopravil ke hřbitovu na okraji Madridu ve čtvrti El Pardo; závěrečnou část přesunu opět zajistil pohřební vůz. Na hřbitově, kde je pohřbena i Frankova manželka Carmen Polová, několik ministrů Frankovy vlády či diktátor Rafael Trujillo z Dominikánské republiky, se konala soukromá mše.

U hřbitova se sešlo na dvě stě odpůrců exhumace, kteří provolávali "Ať žije Španělsko, ať žije Franco!" V rukou měli španělské vlajky a také červeno-žluté vlajky s obrázkem Franka a nápisy "Byl jsi náš spasitel!".

Španělská média, která celý den o přemístění ostatků informovala v živém zpravodajství, si všimla i toho, že Frankův vnuk přinesl k bazilice frankistickou vlajku. Nebyl s ní ale vpuštěn dovnitř. Vláda předem upozornila, že v bazilice ani v jejím okolí se nesmí objevit symboly oslavující frankistickou diktaturu. Při soukromém obřadu na hřbitově Mingorrubio rodina frankistickou vlajku použila, na fotografiích zveřejněných deníkem El País je vidět, jak rodina rozvinutou vlajku vynáší ze hřbitova.

 

Právě se děje

Další zprávy