reklama
 
 

Přísná pravidla pro volby v Hongkongu. Kandidáty určí Čína

31. 8. 2014 11:23
Peking varoval před jakýmikoli protesty a zdůraznil, že má právo rozhodnout o tom, jak je vedena hongkongská vláda.

Peking - Čínský parlament oznámil sérii pravidel pro volbu příštího vůdce Hongkongu a vyloučil v nich možnost otevřené nominace kandidátů ve volbách v roce 2017.

Každého kandidáta musí nejprve nominovat a schválit nadpoloviční většinou hlasů speciální výbor. Až pak o nich budou moci hlasovat voliči, informovaly tiskové agentury.

Toto rozhodnutí patrně vyvolá napětí v bývalé britské kolonii, která se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 se slibem zachování značné autonomie a demokratických svobod.

Hongkongští prodemokratičtí aktivisté požadovali, aby Čína nechala obyvatele vybírat předsedu výkonného orgánu zvláštní oblasti Hongkong z otevřeného seznamu kandidátů. Pohrozili přitom, že protesty zablokují hongkongskou finanční čtvrť, pokud Peking nedodrží slib demokracie pro toto území.

Peking varoval aktivisty před jakýmikoli protesty a zdůraznil, že má právo rozhodnout o tom, jak je vedena hongkongská vláda. Zároveň Čína varovala zahraniční státy, aby se do její politiky v Hongkongu nevměšovaly.

autor: ČTK | 31. 8. 2014 11:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama