Foto: Česká družina po 100 letech. Kyjev vzpomínal na legie

Foto: Česká družina po 100 letech. Kyjev vzpomínal na legie
Sofijské náměstí v Kyjevě.
Na jedné ze zdí obíhající sofijský chrám visí zahalená pamětní deska obvázaná žluto-modrou a červeno-bílou stužkou.
Nedaleko zastavuje autobus Československé obce legionářské na pouti za památkou Československých legií v Rusku.
Historické uniformy nesmí chybět.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
30. 9. 2014 0:00
Na začátku 1. světové války se v Kyjevě zformovala dobrovolnická jednotka složená z Čechů žijících v Rusku. V den jejich přísahy jim byla po 100 letech odhalena pamětní deska na Sofijském náměstí.

Kyjev (Od našeho zpravodaje) - Česká družina vznikla z iniciativy krajanských organizací záhy po vypuknutí světové války. Přísahu složila na Sofijském náměstí v Kyjevě 28. září 1914. Tvořili jí Češi a Slováci žijící před válkou ve velkých městech evropského Ruska, Volyňské gubernii či na Kavkaze.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy