Do vítězství je daleko, řekl propuštěný Sencov. Rusko a Ukrajina si vyměnily 70 vězňů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 7. 9. 2019 23:20
Ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený v Rusku na 20 let do vězení, je zpátky na Ukrajině. Byl jedním ze sedmi desítek vězňů, které si v sobotu vyměnily Moskva a Kyjev. Agentura AFP výměnu označila za historickou. Ukrajinské letadlo s propuštěnými Ukrajinci přistálo v sobotu odpoledne na kyjevském letišti, zatímco ruské vládní letadlo s Rusy, donedávna vězněnými na Ukrajině, přistálo na letišti Vnukovo u Moskvy. Letadla přistála prakticky současně, podobně jako i vzlétla. Osvobozené Ukrajince vítal na kyjevské letiště Boryspil prezident Volodymyr Zelenskyj, jejich příbuzní a davy dalších lidí.
Oleh Sencov zpátky na Ukrajině.
Oleh Sencov zpátky na Ukrajině. | Foto: Reuters

Za Sencovovo propuštění se dosud marně přimlouvali západní politici a umělci, včetně českých. Propuštěného režiséra hned na letišti uvítala také jeho dcera, se kterou se dlouho objímal.

"Dobrý den všem, dnes je obzvlášť dobrý. Jsme s ostatními strašně rádi doma. Sluší se poděkovat všem, kdo celé ty roky pomáhali nám a našim rodinám, kdo se zasazovali za naše osvobození a nakonec ho dosáhli. Mnohokrát vám děkuji. Doufám, že i ostatní zajatci budou brzy osvobozeni. Ale ani po propuštění posledního člověka nebude náš boj u konce," nechal se slyšet režisér hned při příletu. "Do vítězství je ještě velmi daleko," doplnil.

Ukrajinský režisér a odpůrce ruské anexe Krymského poloostrova byl zatčen v rodném Simferopolu, který je hlavním městem Krymu, 11. května 2014 společně s dalšími aktivisty Oleksijem Čirnijou, Oleksandrem Kolčenkem a Hennadijem Afanasjevem.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová potvrdila, že vyměněno bylo celkem sedmdesát vězňů. "Rusko a Ukrajina si vyměnily 35 lidí z jedné a 35 lidí z druhé strany," řekla. "Výměna se uskutečnila. Jsme rádi, že se ruští občané vrátili domů," uvedl pak Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Rusko kromě Sencova propustilo mimo jiné i 24 ukrajinských námořníků zajatých loni u Kerčského průlivu.

Nizozemci požádali Moskvu o vydání exvelitele povstalců

Z Kyjeva do Ruska naopak doletěl novinář Kyryl Vyšynskyj (používající i ruskou podobu svého jména Kiril Vyšinskij), kterému na Ukrajině hrozilo 15 let za údajnou vlastizradu, anebo někdejší povstalecký velitel Volodymyr Cemach, který je podezřelý z podílu na sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou z léta 2014.

Nizozemští prokurátoři vyzývali Kyjev, aby nedovolil Cemachovi odcestovat do Ruska z obavy, že by mohl ohrozit vyšetřování tragédie letu MH17. Nizozemské žádosti ale zůstaly nevyslyšeny a Cemach, byť se zpožděním, byl do seznamu vězňů určených k výměně zahrnut. V sobotu proto Nizozemsko požádalo o vydání Cemacha Moskvu, k tomu ale s největší pravděpodobností nedojde, shodují se média.

Cemach, rodák z Donbasu, má sice podle dostupných informací ukrajinské, nikoli ruské občanství. Důraz, s nímž Kreml požadoval jeho zařazení do výměny, ale svědčí o tom, že v Moskvě nalezne bezpečné útočiště.

Cemacha se na počátku letošního léta na povstaleckém území zmocnily ukrajinské tajné služby, velel protivzdušné obrany města Snižne v létě 2014, kdy byl civilní boeing sestřelen. V troskách zahynulo všech 298 lidí na palubě, převážně Nizozemců.

Skupina mezinárodních vyšetřovatelů, jejímiž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že Boeing 777 sestřelila raketa země-vzduch Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Zbraň na místo podle nich dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku.

Kvůli katastrofě letu MH17 mají být souzeni Rusové Igor Girkin, zvaný Strelkov, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Proces se ale nejspíše uskuteční v nepřítomnosti obviněných. Rusko a separatisté účast na sestřelení boeingu popírají a vinu svalují na ukrajinskou armádu.

První krok k ukončení války

Přípravy na výměnu odstartovaly v sobotu ráno, kdy moskevskou věznici opustily autobusy s vězni. Ty zamířily na moskevské letiště Vnukovo, kde mezitím přistál ukrajinský vládní letoun. A naopak autobusy s ruskými občany, vězněnými na Ukrajině, přijely na kyjevské letiště, kde na ně čekal letoun z ruské vládní letky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj výměnu vězňů, dohodnutou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, označil za první krok k ukončení války v Donbasu na východě Ukrajiny. "Udělali jsme první krok. Musíme udělat všechny následující, abychom tuto strašnou válku ukončili," řekl Zelenskyj. Konflikt s proruskými separatisty si během pěti let vyžádal na 13 tisíc mrtvých.

Ruský prezident Vladimir Putin už ve čtvrtek uvedl, že výměna vězňů by se mohla stát začátkem normalizace rusko-ukrajinských vztahů, zatížených anexí Krymu a ruskou podporou separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Oba prezidenti spolu v sobotu hovořili i po telefonu.

Událost pozitivně kvituje také český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ten v sms zprávě napsal, že vítá "výměnu vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem včetně režiséra Oleha Sencova a ukrajinských námořníků zadržených vloni při incidentu v Kerčském průlivu. Výměnu vnímám jako krok, který by mohl vést ke zlepšení vztahů a v důsledku k ukončení konfliktu," napsal Petříček. 

Americký prezident Donald Trump oběma zemím pogratuloval na Twitteru a řekl, že propuštění vězňů je možná prvním velkým krokem k nastolení míru.

Německá kancléřka Angela Merkelová tento akt označila za "nadějný signál" a dala najevo odhodlání pokračovat v práci na naplnění mírových dohod. 

 

Právě se děje

Další zprávy