Do vítězství je daleko, řekl propuštěný Sencov. Rusko a Ukrajina si vyměnily 70 vězňů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 7. 9. 2019 23:20
Ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený v Rusku na 20 let do vězení, je zpátky na Ukrajině. Byl jedním ze sedmi desítek vězňů, které si v sobotu vyměnily Moskva a Kyjev. Agentura AFP výměnu označila za historickou. Ukrajinské letadlo s propuštěnými Ukrajinci přistálo v sobotu odpoledne na kyjevském letišti, zatímco ruské vládní letadlo s Rusy, donedávna vězněnými na Ukrajině, přistálo na letišti Vnukovo u Moskvy. Letadla přistála prakticky současně, podobně jako i vzlétla. Osvobozené Ukrajince vítal na kyjevské letiště Boryspil prezident Volodymyr Zelenskyj, jejich příbuzní a davy dalších lidí.
Oleh Sencov zpátky na Ukrajině.
Oleh Sencov zpátky na Ukrajině. | Foto: Reuters

Za Sencovovo propuštění se dosud marně přimlouvali západní politici a umělci, včetně českých. Propuštěného režiséra hned na letišti uvítala také jeho dcera, se kterou se dlouho objímal.

"Dobrý den všem, dnes je obzvlášť dobrý. Jsme s ostatními strašně rádi doma. Sluší se poděkovat všem, kdo celé ty roky pomáhali nám a našim rodinám, kdo se zasazovali za naše osvobození a nakonec ho dosáhli. Mnohokrát vám děkuji. Doufám, že i ostatní zajatci budou brzy osvobozeni. Ale ani po propuštění posledního člověka nebude náš boj u konce," nechal se slyšet režisér hned při příletu. "Do vítězství je ještě velmi daleko," doplnil.

Ukrajinský režisér a odpůrce ruské anexe Krymského poloostrova byl zatčen v rodném Simferopolu, který je hlavním městem Krymu, 11. května 2014 společně s dalšími aktivisty Oleksijem Čirnijou, Oleksandrem Kolčenkem a Hennadijem Afanasjevem.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová potvrdila, že vyměněno bylo celkem sedmdesát vězňů. "Rusko a Ukrajina si vyměnily 35 lidí z jedné a 35 lidí z druhé strany," řekla. "Výměna se uskutečnila. Jsme rádi, že se ruští občané vrátili domů," uvedl pak Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Rusko kromě Sencova propustilo mimo jiné i 24 ukrajinských námořníků zajatých loni u Kerčského průlivu.

Nizozemci požádali Moskvu o vydání exvelitele povstalců

Z Kyjeva do Ruska naopak doletěl novinář Kyryl Vyšynskyj (používající i ruskou podobu svého jména Kiril Vyšinskij), kterému na Ukrajině hrozilo 15 let za údajnou vlastizradu, anebo někdejší povstalecký velitel Volodymyr Cemach, který je podezřelý z podílu na sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou z léta 2014.

Nizozemští prokurátoři vyzývali Kyjev, aby nedovolil Cemachovi odcestovat do Ruska z obavy, že by mohl ohrozit vyšetřování tragédie letu MH17. Nizozemské žádosti ale zůstaly nevyslyšeny a Cemach, byť se zpožděním, byl do seznamu vězňů určených k výměně zahrnut. V sobotu proto Nizozemsko požádalo o vydání Cemacha Moskvu, k tomu ale s největší pravděpodobností nedojde, shodují se média.

Cemach, rodák z Donbasu, má sice podle dostupných informací ukrajinské, nikoli ruské občanství. Důraz, s nímž Kreml požadoval jeho zařazení do výměny, ale svědčí o tom, že v Moskvě nalezne bezpečné útočiště.

Cemacha se na počátku letošního léta na povstaleckém území zmocnily ukrajinské tajné služby, velel protivzdušné obrany města Snižne v létě 2014, kdy byl civilní boeing sestřelen. V troskách zahynulo všech 298 lidí na palubě, převážně Nizozemců.

Skupina mezinárodních vyšetřovatelů, jejímiž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že Boeing 777 sestřelila raketa země-vzduch Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Zbraň na místo podle nich dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku.

Kvůli katastrofě letu MH17 mají být souzeni Rusové Igor Girkin, zvaný Strelkov, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Proces se ale nejspíše uskuteční v nepřítomnosti obviněných. Rusko a separatisté účast na sestřelení boeingu popírají a vinu svalují na ukrajinskou armádu.

První krok k ukončení války

Přípravy na výměnu odstartovaly v sobotu ráno, kdy moskevskou věznici opustily autobusy s vězni. Ty zamířily na moskevské letiště Vnukovo, kde mezitím přistál ukrajinský vládní letoun. A naopak autobusy s ruskými občany, vězněnými na Ukrajině, přijely na kyjevské letiště, kde na ně čekal letoun z ruské vládní letky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj výměnu vězňů, dohodnutou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, označil za první krok k ukončení války v Donbasu na východě Ukrajiny. "Udělali jsme první krok. Musíme udělat všechny následující, abychom tuto strašnou válku ukončili," řekl Zelenskyj. Konflikt s proruskými separatisty si během pěti let vyžádal na 13 tisíc mrtvých.

Ruský prezident Vladimir Putin už ve čtvrtek uvedl, že výměna vězňů by se mohla stát začátkem normalizace rusko-ukrajinských vztahů, zatížených anexí Krymu a ruskou podporou separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Oba prezidenti spolu v sobotu hovořili i po telefonu.

Událost pozitivně kvituje také český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ten v sms zprávě napsal, že vítá "výměnu vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem včetně režiséra Oleha Sencova a ukrajinských námořníků zadržených vloni při incidentu v Kerčském průlivu. Výměnu vnímám jako krok, který by mohl vést ke zlepšení vztahů a v důsledku k ukončení konfliktu," napsal Petříček. 

Americký prezident Donald Trump oběma zemím pogratuloval na Twitteru a řekl, že propuštění vězňů je možná prvním velkým krokem k nastolení míru.

Německá kancléřka Angela Merkelová tento akt označila za "nadějný signál" a dala najevo odhodlání pokračovat v práci na naplnění mírových dohod. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy