KLDR čeká "náročný pochod". Když před ním režim varoval poprvé, zemřelo 3,5 milionu lidí

Zahraničí Zahraničí
1. 4. 2016 10:29
Státem řízený deník Severokorejcům oznámil, že by se měli připravovat na nový "náročný pochod". Stejný termín Pchjongjang použil v roce 1993 před očekávaným hladomorem, který nakonec zabil okolo 3,5 milionu Severokorejců. Výzva režimu ke střádání jídla přichází necelý měsíc poté, co Rada bezpečnosti OSN na zemi kvůli jejímu jadernému a raketovému programu uvalila nové sankce.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Mnozí Severokorejci mají opět důvod k obavám.

Státem řízený deník jim oznámil, že by se měli připravovat na nový "náročný pochod". Jinak řečeno - opravdu obtížné období, které zřejmě nemusí všichni přežít.

Obyvatelé nejizolovanější země planety mají výraz "náročný pochod" spojený s krizí v 90. letech minulého století. Tehdy ho vedení KLDR použilo v souvislosti s očekávaným hladomorem. Ten zemi zasáhl v roce 1994 a připravil o život na 3,5 milionu lidí.

"Cesta k revoluci je dlouhá a náročná," napsaly před pár dny ve svém úvodníku noviny Rodong Sinmun. "Možná se budeme muset vydat na náročný pochod, během kterého budeme muset znovu žvýkat kořeny rostlin,“ cituje z textu server The Telegraph.

Výzva režimu ke střádání jídla přichází necelý měsíc poté, co Rada bezpečnosti OSN na zemi kvůli jejímu jadernému a raketovému programu uvalila nové sankce.

Loajální za všech okolností

Severokorejské noviny nicméně připomněly, že ani blížící se těžké období by nemělo otřást loajalitou k vůdci KLDR Kim Čong-unovi. "I když se vzdáme našich životů, dokud nezemřeme, měli bychom pokračovat ve vyjadřování loajality našemu vůdci Kim Čong-unovi." Součástí textu tak byla i výzva k "70 dnům věrnostní kampaně".

Pchjongjang zároveň vyzývá ke střádání zásob jídla. Podle jihokorejských médií musí každý obyvatel metropole měsíc co měsíc věnovat kilogram rýže do státních skladišť. Farmáři pomáhají živit obří armádu. Úřady si pro změnu začaly došlapovat na dosud poměrně tolerované otevřené trhy ve městech.

Režim pro letošní rok rovněž požádal zahraničí o pomoc v podobě 440 000 tun jídla.

Hladomor v devadesátých letech byl vyvolán mnoha faktory. Od špatného vedení přes přírodní katastrofy a pád Sovětského svazu až po snahu udržet si velkou armádu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 56 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy