KLDR čeká "náročný pochod". Když před ním režim varoval poprvé, zemřelo 3,5 milionu lidí

Zahraničí Zahraničí
1. 4. 2016 10:29
Státem řízený deník Severokorejcům oznámil, že by se měli připravovat na nový "náročný pochod". Stejný termín Pchjongjang použil v roce 1993 před očekávaným hladomorem, který nakonec zabil okolo 3,5 milionu Severokorejců. Výzva režimu ke střádání jídla přichází necelý měsíc poté, co Rada bezpečnosti OSN na zemi kvůli jejímu jadernému a raketovému programu uvalila nové sankce.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Mnozí Severokorejci mají opět důvod k obavám.

Státem řízený deník jim oznámil, že by se měli připravovat na nový "náročný pochod". Jinak řečeno - opravdu obtížné období, které zřejmě nemusí všichni přežít.

Obyvatelé nejizolovanější země planety mají výraz "náročný pochod" spojený s krizí v 90. letech minulého století. Tehdy ho vedení KLDR použilo v souvislosti s očekávaným hladomorem. Ten zemi zasáhl v roce 1994 a připravil o život na 3,5 milionu lidí.

"Cesta k revoluci je dlouhá a náročná," napsaly před pár dny ve svém úvodníku noviny Rodong Sinmun. "Možná se budeme muset vydat na náročný pochod, během kterého budeme muset znovu žvýkat kořeny rostlin,“ cituje z textu server The Telegraph.

Výzva režimu ke střádání jídla přichází necelý měsíc poté, co Rada bezpečnosti OSN na zemi kvůli jejímu jadernému a raketovému programu uvalila nové sankce.

Loajální za všech okolností

Severokorejské noviny nicméně připomněly, že ani blížící se těžké období by nemělo otřást loajalitou k vůdci KLDR Kim Čong-unovi. "I když se vzdáme našich životů, dokud nezemřeme, měli bychom pokračovat ve vyjadřování loajality našemu vůdci Kim Čong-unovi." Součástí textu tak byla i výzva k "70 dnům věrnostní kampaně".

Pchjongjang zároveň vyzývá ke střádání zásob jídla. Podle jihokorejských médií musí každý obyvatel metropole měsíc co měsíc věnovat kilogram rýže do státních skladišť. Farmáři pomáhají živit obří armádu. Úřady si pro změnu začaly došlapovat na dosud poměrně tolerované otevřené trhy ve městech.

Režim pro letošní rok rovněž požádal zahraničí o pomoc v podobě 440 000 tun jídla.

Hladomor v devadesátých letech byl vyvolán mnoha faktory. Od špatného vedení přes přírodní katastrofy a pád Sovětského svazu až po snahu udržet si velkou armádu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy