reklama
 
 

KLDR čeká "náročný pochod". Když před ním režim varoval poprvé, zemřelo 3,5 milionu lidí

1. 4. 2016 10:29
Státem řízený deník Severokorejcům oznámil, že by se měli připravovat na nový "náročný pochod". Stejný termín Pchjongjang použil v roce 1993 před očekávaným hladomorem, který nakonec zabil okolo 3,5 milionu Severokorejců. Výzva režimu ke střádání jídla přichází necelý měsíc poté, co Rada bezpečnosti OSN na zemi kvůli jejímu jadernému a raketovému programu uvalila nové sankce.

Pchjongjang - Mnozí Severokorejci mají opět důvod k obavám.

Státem řízený deník jim oznámil, že by se měli připravovat na nový "náročný pochod". Jinak řečeno - opravdu obtížné období, které zřejmě nemusí všichni přežít.

Obyvatelé nejizolovanější země planety mají výraz "náročný pochod" spojený s krizí v 90. letech minulého století. Tehdy ho vedení KLDR použilo v souvislosti s očekávaným hladomorem. Ten zemi zasáhl v roce 1994 a připravil o život na 3,5 milionu lidí.

"Cesta k revoluci je dlouhá a náročná," napsaly před pár dny ve svém úvodníku noviny Rodong Sinmun. "Možná se budeme muset vydat na náročný pochod, během kterého budeme muset znovu žvýkat kořeny rostlin,“ cituje z textu server The Telegraph.

Výzva režimu ke střádání jídla přichází necelý měsíc poté, co Rada bezpečnosti OSN na zemi kvůli jejímu jadernému a raketovému programu uvalila nové sankce.

Loajální za všech okolností

Severokorejské noviny nicméně připomněly, že ani blížící se těžké období by nemělo otřást loajalitou k vůdci KLDR Kim Čong-unovi. "I když se vzdáme našich životů, dokud nezemřeme, měli bychom pokračovat ve vyjadřování loajality našemu vůdci Kim Čong-unovi." Součástí textu tak byla i výzva k "70 dnům věrnostní kampaně".

Pchjongjang zároveň vyzývá ke střádání zásob jídla. Podle jihokorejských médií musí každý obyvatel metropole měsíc co měsíc věnovat kilogram rýže do státních skladišť. Farmáři pomáhají živit obří armádu. Úřady si pro změnu začaly došlapovat na dosud poměrně tolerované otevřené trhy ve městech.

Režim pro letošní rok rovněž požádal zahraničí o pomoc v podobě 440 000 tun jídla.

Hladomor v devadesátých letech byl vyvolán mnoha faktory. Od špatného vedení přes přírodní katastrofy a pád Sovětského svazu až po snahu udržet si velkou armádu.

autor: Zahraničí | 1. 4. 2016 10:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama