Připravte se na chaos. BA opět čeká vlna stávek

Posádky chystají čtyři vlny stávek rozložené do období jednoho měsíce
Jedno z letadel britského dopravce
Jedno z letadel britského dopravce | Foto: Reuters

Londýn - Posádky British Airways (BA) plánují 20denní stávku kvůli dlouhodobým sporům o platy a pracovní podmínky. V pondělí to oznámil odborový svaz Unite.

Letecký dopravce však tvrdí, že velikou část svých plánovaných dálkových letů nadále plánuje uskutečnit ze dvou londýnských letišť.

Stávka, která by měla být rozložena do čtyřtýdenního období, bude letos třetí vlnou protestů proti vedení BA. Březnové stávky  během rušných velikonočních prázdnin znamenaly pro cestující chaos a stály společnost miliony liber.

Odbory ohlásily první stávku na 18.-22. květen. Další protesty by se měly uskutečnit 24.-28. května, 30. května až 3. června a 5.-9. června.

"Posádkám nezbývá než podniknout další stávky," prohlásili generální tajemníci odborů Derek Simpson a Tony Woodley. Týden, který bude stávkám předcházet, považují jako dostatečný čas pro obnovení jednání.

Odbory reprezentují 90 procent všech posádek BA, 81 procent z nich minulý týden hlasovalo proti nejnovější nabídce společnosti.

BA prohlásilo: "Věříme, že se řada posádek opět rozhodne ignorovat nesmyslnou stávku vyhlášenou odbory a podpoří snahu společnosti udržet naše zákazníky v oblacích."

Společnost tvrdí, že stávka neovlivní lety z londýnských letišť Gatwick a London City, a že plánuje provést většinu svých dálkových služeb z londýnského Heathrow.

"Jednáme s řadou dopravců o pronájmu dodatečných letadel, abychom podpořili naše lety na krátkou vzdálenost a také získali tisíce míst, abychom našim zákazníkům pomohli přebookovat letenku pro případ, že by byl jejich původní let zrušen," prohlásilo BA.

Další detaily revidovaného plánu pro letiště Heathrow by měly být oznámeny čtyři nebo pět dní před začátkem stávky.

BA v minulém měsíci stvrdilo dlouho očekávané spojení se španělskou společností Iberia. Ročně chtějí ušetřit 62,5 milionu liber (1,86 mld kč) a potlačit tak klesající poptávku, proměnlivé ceny paliva a větší konkurenci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Tenisový turnaj žen v Bogotě (antuka, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - finále: Osoriová (Kol.) - Zidanšeková (5-SR) 5:7, 6:3, 6:4.

Další zprávy