Nové zjištění: Lidé získali evoluční náskok díky přípravě a pojídání masa

Zahraničí Zahraničí
10. 3. 2016 18:21
Díky jednoduchým nástrojům na krájení a porcování masa předkové lidí šetřili energii při pojídání stravy. Přestali tak potřebovat silné čelisti a místo nich se začal vyvíjet větší mozek a lebka se mohla pomalu proměňovat do současné podoby. Druh diety a způsob zpracování potravy podle vědců z Harvardovy univerzity stál za evolučním náskokem, který před třemi miliony let předchůdci lidí získali nad svými současníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.mkn.mhz.hr

Washington - Pojídání masa, upraveného pomocí jednoduchých nástrojů, podle vědců vedlo k rychlejší evoluci lidského rodu.

Díky krájení a porcování syrového masa se lidským předkům vyvinuly menší zuby a tím i menší čelist. S proměnou lebky se udělal prostor pro růst mozku a zlepšily podmínky pro vývoj řeči.

"Pokud byste strávili nějaký čas mezi šimpanzi, zjistíte, že tráví asi tak polovinu dne žvýkáním," naráží na rozdíly v evoluci profesor Daniel Lieberman z Harvardovy univerzity.

Se svými kolegy vydal na toto téma studii, kterou publikoval vědecký časopis Nature.

Ta vychází z výzkumu, během kterého se univerzitní laboratoř proměnila v cosi, co připomínalo spíše restauraci. Vařilo a podávalo se v ní několik druhů pokrmů dvěma skupinkám dobrovolníků. První z nich bylo naservírováno několik vegetariánských chodů, druhé pak menu postavené na mase.

Pojídání krájeného masa naše předky odlišilo

Každá skupina dostala nejprve uvařenou porci, následně syrovou a nakrájenou a poslední chod obsahoval naprosto neupravené syrové suroviny.

Všem strávníkům byly na čelisti připojeny elektrody, které zaznamenávaly aktivitu svalstva, jež se při žvýkání potravy používá.

V případě syrového masa dobrovolníci jídlo jen žvýkali, a když bylo připraveno k polknutí, tak ho vyplivli, aby mohla být změřena velikost jednotlivých kousků. Vědci tak mohli porovnat nejen námahu svalů při žvýkání, ale také to, jak dobře bylo jídlo rozmělněno před polknutím.

Zjistili, že dieta složená ze dvou třetin z masa nakrájeného a zpracovaného pomocí jednoduchých kamenných nástrojů způsobila, že naši předkové mohli žvýkat o 17 % kratší dobu a o 26 % menší silou.

"Maso vyžaduje menší žvýkací sílu na kalorie než některé druhy rostlinné potravy, které byly k dispozici lidským předkům," vysvětlují autoři studie své závěry. "Dále se domníváme, že pojídání masa bylo do značné míry závislé na mechanickém zpracování umožněném vynálezem krájecí technologie."

Pojídání masa a nástroje na jeho zpracování tedy stály za evolučním náskokem, který před třemi miliony let předchůdci lidí získali nad svými současníky.

 

Právě se děje

Další zprávy