Připomínka 77. Norsko otevřelo památník věnovaný obětem vraha Breivika

ČTK ČTK
18. 6. 2022 22:08
V Norsku se po odkladech v sobotu slavnostně otevřel památník, který připomíná 77 obětí útoků teroristy Anderse Behringa Breivika z roku 2011. Většinu z nich Breivik postřílel na ostrově Utöya nedaleko metropole Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež. Umělecké dílo stojí na místě přístaviště, odkud odplouvá trajekt na Utöyu, informovala agentura DPA.
Norsku se slavnostně otevřel památník, který připomíná 77 obětí útoků teroristy Anderse Behringa Breivika z roku 2011.
Norsku se slavnostně otevřel památník, který připomíná 77 obětí útoků teroristy Anderse Behringa Breivika z roku 2011. | Foto: Reuters

Viditelně dojatý norský premiér Jonas Gahr Stӧre při ceremoniálu řekl, že doufá, že památník pomůže budoucím generacím poučit se z temné historie. "Myslím na vás téměř každý den, zvláště v den, jako je ten dnešní," řekl premiér na adresu přeživších a pozůstalých. "Nedokážeme si představit bolest, kterou cítíte," dodal.

Obřad, kterého se zúčastnil také norský korunní princ Haakon, byl zakončen přečtením jmen obětí, minutou ticha a sólem na trubku. Následně lidé položili na památník růže.

Památník z dílny architektonické kanceláře Manthey Kula tvoří 77 bronzových sloupů, za každou oběť jeden. Hotový měl být loni k desátému výročí útoků. Čelil ale protestům skupiny místních obyvatel, z nichž někteří se podíleli na záchranné operaci. Ti si stěžovali, že památník bude prohlubovat jejich trauma, a obrátili se proto na soud s žádostí, aby byl přesunut na jiné místo. Loni v únoru soud výstavbu památníku podpořil.

Breivik 22. července 2011 nejprve ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya.

O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit. V Breivikově případě ho však lze prodlužovat až na doživotí.

Letos v lednu Breivik požádal o předčasné propuštění s tvrzením, že se zřekl násilí. Soud nižší instance však s poukazem na znalce a vězeňské úřady konstatoval, že extremista, jemuž je nyní 43 let, je dnes stejně nebezpečný jako v roce 2011. Odsouzený mnohonásobný vrah neuspěl ani u odvolacího soudu v Agderu na jihozápadě Norska.

Jeho žádost o podmínečné propuštění šokovala severskou zemi, kde se rodiny obětí i odborníci obávali, že soudu využije k hlásání svých extremistických názorů. Jeho dosavadní chování, které zahrnovalo nacistický pozdrav či nápisy o bělošské nadřazenosti, tyto obavy ještě posílilo.

Dva ministři nové vlády byli na ostrově Utöya nedaleko metropole Osla, když tam 22 července 2011 zaútočil terorista Anders Behring Breivik.

V současné norské vládě jsou dva ministři, kteří jako mladiství přežili Breivikův útok. Třiatřicetiletá Tonje Brennaová je ministryní vzdělávání a pětatřicetiletý Jan Christian Vestre ministrem hospodářství. 

Do té doby bylo v USA vše výborné a v pořádku. Viděl jsem první věž, jak padá, a až po pár vteřinách doletěl hřmot, říká architekt Jiří Boudník. | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy