Případ zbité Maďarky jitří dál vášně

Tomáš Fránek
30. 8. 2006 15:30
Šamorín/Dunajská Streda - Maďaři na jihu Slovenska mají jasno: Za vyhrocení vztahů mezi oběma národy může šéf slovenských nacionalistů Ján Slota.

V Šamoríně (maďarsky Somorja, jak si každý může přečíst na ceduli při vjezdu do obce) si lidé v úterý užívali stejně jako na celém Slovensku volna, slavilo se totiž výročí Slovenského národního povstání.

Na první pohled i přes nepříliš hezké počasí klid a pohoda.

Nebezpečný šašek

Ale mezi lidmi v městečku, kde žije šéf Strany maďarské koalice Béla Bugár a asi sedmdesát procent lidí má maďarskou národnost, se i ve svátečním dni hodně mluvilo o tom, co se za poslední dny stalo ve slovensko-maďarských vztazích.

A pro prostořekého Slotu, který například Maďary označil za škaredé lidi s mongoloidními rysy a pochválil Čechy za to, jak po druhé světové válce vyhnali ze země sudetské Němce, žádné pochopení lidé v Šamoríně nemají. 

"On to všechno začal. Když si vypije, je jak utržený z řetězu. Část Slováků ho sice považuje za šaška, ale je nebezpečný. Nevím, kde se ta jeho nenávist bere. A teď, když vyvolal svými výroky problémy, tak Slota zalezl a mlčí," říká v restauraci jednoho ze šamorínských hotelů Ladislav Sarkozy.

Stejně jako většina obyvatel Šamorína přechází plynně ze slovenštiny do maďarštiny, podle toho, komu právě odpovídá. Maďarština přitom v ulicích městečka spíše převládá. 

"Nejsme žádní nacionalisti, nechceme obnovení velkého Maďarska, není to tu ani žádné Kosovo. To si fakt může myslet jenom Slota a spol, prostě se jim to hodí. My jsme doma na Slovensku,"  rozčiluje se Sarkozy na adresu politika, kterému podle posledního průzkumu důvěřuje téměř dvanáct procent Slováků.

Problémy na obou stranách hranice

Ve městě, do kterého se daří získávat dotace z Evropské unie a kde se například připravuje stavba nového zábavného akvaparku, se výroky Jána Sloty a jeho kolegů ze Slovenské národní strany nelíbí ani místním Slovákům.

"Ale je fakt, že někteří maďarští politici o nic lepší nejsou. Protestují sice proti tomu, co se teď stalo na Slovensku, ale nechtějí vidět, že se u nich děje něco podobného," říká Karol Vály a naráží tím na to, že maďarští politici nechali téměř bez povšimnutí protislovenské incidenty především mezi fotbalovými fanoušky.

Ti například na transparentu měli nápis, že Ján Slota musí zemřít nebo že Slováci zůstanou navěky otroky Maďarů. Včera ráno se další protislovenské nápisy objevily v příhraničním městě Mosonmagyaróvár.

"Je pravda, že někteří lidi tu umí výrazně lépe maďarsky než slovensky a na mítincích před volbami se rozdávaly mapy, kde jižní Slovensko bylo zakresleno jako součást Maďarska. Ale většina lidí tady tak neuvažuje a osm roků tu byl klid," dodává Karol Vály.

Slovenští Maďaři viní z rozpoutání vášní šéfa Slovenské národní strany Jána Slotu
Slovenští Maďaři viní z rozpoutání vášní šéfa Slovenské národní strany Jána Slotu | Foto: www.slota.sk

Podle něj by situaci velmi prospělo, kdyby politici přestali z napjaté situace vytloukat politický kapitál. "A to z obou stran hranice," říká.

Jak za vlády Mečiara

Ladislav Sarkozy a další lidé v Šamoríně, ale i v Dunajské Stredě si ale myslí, že se situace ve vztazích mezi Slováky a Maďary už hned tak nezlepší. "Už je to jak v době, kdy v polovině devadesátých let vládl Mečiar se Slotou," vzpomíná Maria Féherová.

Mečiarova vláda totiž jednu dobu například zakazovala na Slovensku zpívat hymnu jiného národa než slovenského nebo sloužit mše v jiném jazyce než ve slovenštině. "Teď nám zase zatrhnou peníze z Evropské unie, to bude jejich nástroj, jak nám znepříjemnit život," myslí si. 

"Když vládl Dzurinda, byl tu klid, k žádnému napadání nedocházelo. Je ale fakt, že to byla ve vládě taky naše Strana maďarské koalice," dodává Mária Féherová.

Fico zklamal

A lidé na jihu Slovenska jsou zklamaní také z toho, jak reagoval předseda vlády Robert Fico, který jednoznačně neodsoudil útok na maďarskou studentku v Nitře. Tu dva útočníci přepadli a napsali jí na tričko nápis Maďaři za Dunaj.

Fico uvedl, že se takový útok může stát kdekoliv v Evropě. 
Váhavý postoj slovenského premiéra Fica podpořil jeho český protějšek Jiří Paroubek.
Váhavý postoj slovenského premiéra Fica podpořil jeho český protějšek Jiří Paroubek. | Foto: Ludvík Hradilek

Fico také nechtěl nijak komentovat výroky svého koaličního partnera Sloty a naopak obvinil Stranu maďarské koalice, že zklamala v sociální oblasti a to chce zakrýt zvýšeným důrazem na národnostní otázky.

"My víme, co máme dělat v boji proti extremismu a nesnášenlivosti," vzkázal Fico svému maďarskému kolegovi Ferenci Gyurcsánymu. Protimaďarské útoky tak zatím jednoznačně odsoudil ministr zahraničí Ján Kubiš a také katolická církev.

"Možná se takový útok může stát kdekoliv, ale Fico není premiér kterékoliv země, ale Slovenska a měl jednoznačně říct, že nic takového nebude jeho vláda trpět," říká Ladislav Ágh z Dunajské Stredy.

Fica přitom už o víkendu při společném jednání podpořil také předseda české sociální demokracie Jiří Paroubek s tím, že žádné napětí ve slovensko-maďarských vztazích nevidí. "To je asi jediný, měl spíš Ficovi poradit, aby se nechoval tak arogantně a situaci se snažil spíše uklidnit," dodává Ladislav Ágh.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 1 hodinou

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy