Princezna, ze které šel strach. Máxima překonala stíny

Jana Černá
30. 4. 2013 8:58
Budoucí královna pochází z rodiny ministra ve vládě argentinského diktátora Videly
Princezna Máxima.
Princezna Máxima. | Foto: Profimédia

Amsterdam - Nizozemsko oslavuje, celá země se oblékla do tradiční oranžové barvy.

Slavnostní nálada panuje v očekávání úterního předání moci novému králi, nyní ještě korunnímu princi Vilému Alexandrovi.

Do křesla usedne přesně po 33 letech vlády své matky Beatrix, která se ve věku 75 let rozhodla abdikovat.

Královskému uvedení do úřadu budou přihlížet oficiální zástupci mnoha zemí, existuje ale také seznam nezvaných hostů. Patří na něj i otec budoucí královny.

Jorge Zorreguieta, který dceru nemohl doprovodit ani na svatební obřad, totiž šest let sloužil jako ministr v diktátorské vládě argentinské vojenské junty.

Otec: O násilí jsem nevěděl

Odstupující královna Beatrix.
Odstupující královna Beatrix. | Foto: Reuters

Rodinné vazby budoucí nizozemské panovnice Máximy na krutý jihoamerický režim vyvolávaly v zemi kontroverze již od počátku jejího vztahu s nyní šestačtyřicetiletým korunním princem.

Její otec pracoval ve státním aparátu diktátorského režimu Jorgeho Videly, který v letech 1976 až 1981 autoritářsky vedl Argentinu.

Videla stál v čele vojenské junty, která systematicky pronásledovala, mučila a vraždila své oponenty. Vzor brala v sousedním režimu chilského generála Augusta Pinocheta.

Ale zatímco v Chile zemřely následky tvrdého režimu asi tři tisíce lidí, Videla a jeho následovník Reynaldo Bignone jich mají na svědomí desetkrát více.

Nyní pětaosmdesátiletý Zorreguieta trvá na tom, že o brutálních praktikách režimu nevěděl, píše agentura AFP.

Argentinská junta nechvalně proslula mimo jiné brutálním zacházením s politickými vězni. Velmi často také věznila těhotné příslušnice opozice, kterým hned po porodu děti odebírala.

Tajná cesta do Argentiny

Budoucí král Vilém Alexandr.
Budoucí král Vilém Alexandr. | Foto: Aktuálně.cz, Wikimedia Commons

Princezna Máxima tak pro přijetí některými občany musela ujít dlouhou cestu.

Jedním z momentů, kterým snad některé obměkčila, byla tajná cesta do Argentiny, kde se v roce 2006 sešla s organizací Abuelas de la Plaza de Mayo (Babičky z Květnového náměstí). Její členové neúnavně volají po odsouzení všech, kteří se aktivně podíleli na diktátorském režimu. Bojují i za obnovení vazeb mezi matkami tehdejší opozice a jejich unesenými dětmi.

"Bylo to velmi pozitivní setkání. Ukázala, že otázky lidských práv jí nejsou lhostejné. Je velmi vnímavá a dělala dojem velmi inteligentní ženy, mnohem více propojené s Argentinou, než jsem si představovala," uvedla pro AFP vedoucí organizace Estela de Carlotto.

Země se do oranžové zahaluje i v době sportovních utkání:

Dcera Amalia následnicí krále

Jedenačtyřicetiletá princezna je nyní u veřejnosti velmi oblíbená, v nedávném průzkumu veřejného mínění získala dokonce větší podporu než její muž.

Podle mnohých vyrůstala totiž Máxima Zorreguieta Cerruti, jak zní její občanské jméno, v jakési "bublině". Byla vychovávána v tom, informacím o brutalitách argentinského režimu nevěřit.

Sama je vystudovanou ekonomkou, pracovala ve významných finančních institucích v Argentině, New Yorku a Bruselu. Za Viléma Alexandra se provdala v roce 2002. Mají tři děti, korunní princeznou se s otcovým nástupem na trůn stane devítiletá Catharina-Amalia.

Slavnostní ceremoniál v úterý začíná ve dvě hodiny odpoledne. Vilém Alexandr se stane prvním mužem na nizozemském trůnu po 123 letech, Máxima přijme z rozhodnutí parlamentu titul královny. 

 

Právě se děje

Další zprávy