Princ William jde do civilu, potřebuje víc volna

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 9. 2013 16:35
Druhý následník britského trůnu se bude věnovat státnickým a charitativním povinostem

Londýn - Britský princ William po více než sedmi letech odchází z armády. Uniformu svlékne proto, aby se mohl naplno věnovat svým státnickým a charitativním povinnostem.

S nedávným narozením syna, jenž se stal v pořadí třetím následníkem britského trůnu, to podle informací mluvčího královské rodiny nijak nesouvisí.

Svůj poslední let pátracím a záchranném vrtulníkem královského letectva absolvoval v úterý, během následujícího "přechodného období" se William bude připravovat na roli příslušníka královské rodiny na plný úvazek.

Z Británie už přišly první reakce; komentátoři označují Williamovo rozhodnutí opustit v 31 letech armádu za "překvapivé". Služba v ozbrojených složkách je totiž ve Velké Británii dlouholetou tradicí. Slouží Williamův bratr Harry, který jakožto pilot bojového vrtulníku absolvoval dva turnusy v Afghánistánu, slouží i princ Charles a královna Alžběta nosívala uniformu dokonce za druhé světové války.

Mnohá britská média v této souvislosti usuzují, že princova babička královna Alžběta II. hodlá ve svých 87 letech předávat stále více úkolů na ostatní členy rodiny.

Podle informací BBC by se měli vévoda a vévodkyně z Cambridge spolu se svým synem Georgem během několika týdnů přestěhovat z posledního Williamova působiště v Anglesey do Kensingtonského paláce v Londýně.

Nová mise? Ochrana zvířat a pomoc dětem

Podle vyjádření Buckinghamského paláce bude Williamovi a Kate s charitou pomáhat i princ Harry, jenž byl dříve pro svůj bujarý život označován za černou ovci královské rodiny. Jaké konkrétní dobročinné činnosti se bude William věnovat, prý princ teprve zvažuje. Zasadí se rovněž o ochranu ohrožených živočišných druhů.

Buckinghamský palác ale přislíbil, že to v blízké době oznámí.

Něco málo ale mluvčí přeci jen prozradil: "Vévoda bude pokračovat v práci v oblasti podpory dětí, mladých lidí a válečných veteránů," nechal se slyšet.

Během své kariéry William nalétal 1301 hodin v helikoptéře, jako pátrací a záchranářský pilot odsloužil tři roky, absolvoval 156 operací a zachránil 149 lidí. Začátkem loňského roku strávil šest týdnů na politicky citlivé vojenské misi na Falklandských ostrovech.

"Jeho profesionalita přispěla přímo k záchraně lidských životů, a to často za velmi náročných podmínek, ať už v horách v severním Walesu či v rozbouřených vodách zdejšího moře," prohlásil velitel RAF Andrew Pulford.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy