Princ William jde do civilu, potřebuje víc volna

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 9. 2013 16:35
Druhý následník britského trůnu se bude věnovat státnickým a charitativním povinostem

Londýn - Britský princ William po více než sedmi letech odchází z armády. Uniformu svlékne proto, aby se mohl naplno věnovat svým státnickým a charitativním povinnostem.

S nedávným narozením syna, jenž se stal v pořadí třetím následníkem britského trůnu, to podle informací mluvčího královské rodiny nijak nesouvisí.

Svůj poslední let pátracím a záchranném vrtulníkem královského letectva absolvoval v úterý, během následujícího "přechodného období" se William bude připravovat na roli příslušníka královské rodiny na plný úvazek.

Z Británie už přišly první reakce; komentátoři označují Williamovo rozhodnutí opustit v 31 letech armádu za "překvapivé". Služba v ozbrojených složkách je totiž ve Velké Británii dlouholetou tradicí. Slouží Williamův bratr Harry, který jakožto pilot bojového vrtulníku absolvoval dva turnusy v Afghánistánu, slouží i princ Charles a královna Alžběta nosívala uniformu dokonce za druhé světové války.

Mnohá britská média v této souvislosti usuzují, že princova babička královna Alžběta II. hodlá ve svých 87 letech předávat stále více úkolů na ostatní členy rodiny.

Podle informací BBC by se měli vévoda a vévodkyně z Cambridge spolu se svým synem Georgem během několika týdnů přestěhovat z posledního Williamova působiště v Anglesey do Kensingtonského paláce v Londýně.

Nová mise? Ochrana zvířat a pomoc dětem

Podle vyjádření Buckinghamského paláce bude Williamovi a Kate s charitou pomáhat i princ Harry, jenž byl dříve pro svůj bujarý život označován za černou ovci královské rodiny. Jaké konkrétní dobročinné činnosti se bude William věnovat, prý princ teprve zvažuje. Zasadí se rovněž o ochranu ohrožených živočišných druhů.

Buckinghamský palác ale přislíbil, že to v blízké době oznámí.

Něco málo ale mluvčí přeci jen prozradil: "Vévoda bude pokračovat v práci v oblasti podpory dětí, mladých lidí a válečných veteránů," nechal se slyšet.

Během své kariéry William nalétal 1301 hodin v helikoptéře, jako pátrací a záchranářský pilot odsloužil tři roky, absolvoval 156 operací a zachránil 149 lidí. Začátkem loňského roku strávil šest týdnů na politicky citlivé vojenské misi na Falklandských ostrovech.

"Jeho profesionalita přispěla přímo k záchraně lidských životů, a to často za velmi náročných podmínek, ať už v horách v severním Walesu či v rozbouřených vodách zdejšího moře," prohlásil velitel RAF Andrew Pulford.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy