Princ William byl tajně v Afghánistánu

Reuters
30. 4. 2008 15:40
Následník britského trůnu pilotoval letadlo

Londýn - Princ William, druhý v linii britského následnictví trůnu, v pondělí tajně navštívil Afghánistán, kde se setkal s britskými vojáky. Ve středu to oznámil mluvčí královské rodiny.

Pětadvacetiletý princ, který minulý měsíc ukončil výcvik u královského letectva RAF, pilotoval část cesty vojenského přepravního letadla C-17 Globemaster do Kandaháru.

Na letecké základně v Afghánistánu strávil William tři hodiny ve společnosti britského personálu. Následně se vrátil zpět do Británie, řekl mluvčí.

Souhlas s tajnou cestou udělila královna Alžběta a Williamův otec, princ Charles.

Williamova cesta vzbudila velký zájem britských médií. Kritici ale tvrdí, že šlo jen o promyšlený tah, který má zvýšit princovu popularitu.

"Důvodem cesty bylo, aby se William obeznámil s činností RAF přímo ve válečném prostoru," řekl mluvčí královské rodiny. Třicetihodinová cesta podle něj "proběhla bez nesnází".

Také Williamův mladší bratr Harry působil v Afghánistánu. Na začátku tohoto roku strávil 10 týdnů s britskými vojáky v provincii Helmand.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy