Princ Harry se vrátil domů. Bojovat chce i William

sim, bbc
1. 3. 2008 17:20
Princ je zahořklý, že jej média odhalila
Bude moci zůstat?
Bude moci zůstat? | Foto: Reuters

Londýn - Princ Harry, který utajeně téměř tři měsíce bojoval v britských jednotkách v Afghánistánu, se vrátil do vlasti. Návrat třiadvacetiletého vojáka sledovali Britové v přímém přenosu: I BBC zařadila živé vysílání, aby ostrované nepřišli o okamžik, kdy transportní letoun s vojáky přistává na základně Brize Norton.

Tam už na něj čekal otec, princ Charles a Harryho starší bratr William. V jednu chvíli tak na letištní ploše stáli první, druhý a třetí muž v následnictví na trůn.

"Je to velká úleva, že se syn vrátil bezpečně z Afghánistánu," prohlásil princ z Walesu. A dodal, že je na něj velmi pyšný.

Po vzoru mladšího bratra teď po misi v zahraničí zatoužil i William. Britské ministerstvo obrany potvrdilo, že mladík projevil přání sloužit na některé z královských bitevních lodí - například v Perském zálivu. "Máme v úmyslu umožnit princi Williamovi, aby si život námořníka vychutnal," uvedl mluvčí úřadu.

Princ Harry sloužil v Afghánistánu jako taktik vzdušných sil - měl na starosti povolání letectva na podporu pozemních složek. Účastnil se však i misí pěších patrol. V oblasti mohl zůstat jen díky tomu, že britská média uzavřela s ministerstvem obrany nepsanou dohodu o informačním embargu. Zveřejnit informaci by znamenalo uspořádat na Harryho štvanici militantů.

Návrat pak přišel jen několik hodin poté, co o jeho působení informovaly zahraniční deníky. Princ řekl, že nutnost vrátit se nesl s jistou hořkostí, raději by zůstal s dalšími 170 vojáky v provincii Helmand. "Je mi to líto. Konečně jsem dělal, co mám rád. Já nechci jen sedět na rodném zámku... Nechte mě vrátit se na frontu," vyzval média.

Uznal však, že po prozrazení se vrátit musel: "Byl bych lákavým terčem pro extrémisty a zbytečně bych ohrožoval své kamarády."

Dále čtěte:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy