Princ Harry se vrátil domů. Bojovat chce i William

sim, bbc
1. 3. 2008 17:20
Princ je zahořklý, že jej média odhalila
Bude moci zůstat?
Bude moci zůstat? | Foto: Reuters

Londýn - Princ Harry, který utajeně téměř tři měsíce bojoval v britských jednotkách v Afghánistánu, se vrátil do vlasti. Návrat třiadvacetiletého vojáka sledovali Britové v přímém přenosu: I BBC zařadila živé vysílání, aby ostrované nepřišli o okamžik, kdy transportní letoun s vojáky přistává na základně Brize Norton.

Tam už na něj čekal otec, princ Charles a Harryho starší bratr William. V jednu chvíli tak na letištní ploše stáli první, druhý a třetí muž v následnictví na trůn.

"Je to velká úleva, že se syn vrátil bezpečně z Afghánistánu," prohlásil princ z Walesu. A dodal, že je na něj velmi pyšný.

Po vzoru mladšího bratra teď po misi v zahraničí zatoužil i William. Britské ministerstvo obrany potvrdilo, že mladík projevil přání sloužit na některé z královských bitevních lodí - například v Perském zálivu. "Máme v úmyslu umožnit princi Williamovi, aby si život námořníka vychutnal," uvedl mluvčí úřadu.

Princ Harry sloužil v Afghánistánu jako taktik vzdušných sil - měl na starosti povolání letectva na podporu pozemních složek. Účastnil se však i misí pěších patrol. V oblasti mohl zůstat jen díky tomu, že britská média uzavřela s ministerstvem obrany nepsanou dohodu o informačním embargu. Zveřejnit informaci by znamenalo uspořádat na Harryho štvanici militantů.

Návrat pak přišel jen několik hodin poté, co o jeho působení informovaly zahraniční deníky. Princ řekl, že nutnost vrátit se nesl s jistou hořkostí, raději by zůstal s dalšími 170 vojáky v provincii Helmand. "Je mi to líto. Konečně jsem dělal, co mám rád. Já nechci jen sedět na rodném zámku... Nechte mě vrátit se na frontu," vyzval média.

Uznal však, že po prozrazení se vrátit musel: "Byl bych lákavým terčem pro extrémisty a zbytečně bych ohrožoval své kamarády."

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 45 minutami

Do Česka příští týden přijede srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Informoval o tom mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

"Proběhne slavnostní ceremoniál, bilaterální jednání, setkání se zástupci médií, kdy zazní prohlášení prezidentů, následně pak státní oběd," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy