Princ Harry se vrátil domů. Bojovat chce i William

sim, bbc
1. 3. 2008 17:20
Princ je zahořklý, že jej média odhalila
Bude moci zůstat?
Bude moci zůstat? | Foto: Reuters

Londýn - Princ Harry, který utajeně téměř tři měsíce bojoval v britských jednotkách v Afghánistánu, se vrátil do vlasti. Návrat třiadvacetiletého vojáka sledovali Britové v přímém přenosu: I BBC zařadila živé vysílání, aby ostrované nepřišli o okamžik, kdy transportní letoun s vojáky přistává na základně Brize Norton.

Tam už na něj čekal otec, princ Charles a Harryho starší bratr William. V jednu chvíli tak na letištní ploše stáli první, druhý a třetí muž v následnictví na trůn.

"Je to velká úleva, že se syn vrátil bezpečně z Afghánistánu," prohlásil princ z Walesu. A dodal, že je na něj velmi pyšný.

Po vzoru mladšího bratra teď po misi v zahraničí zatoužil i William. Britské ministerstvo obrany potvrdilo, že mladík projevil přání sloužit na některé z královských bitevních lodí - například v Perském zálivu. "Máme v úmyslu umožnit princi Williamovi, aby si život námořníka vychutnal," uvedl mluvčí úřadu.

Princ Harry sloužil v Afghánistánu jako taktik vzdušných sil - měl na starosti povolání letectva na podporu pozemních složek. Účastnil se však i misí pěších patrol. V oblasti mohl zůstat jen díky tomu, že britská média uzavřela s ministerstvem obrany nepsanou dohodu o informačním embargu. Zveřejnit informaci by znamenalo uspořádat na Harryho štvanici militantů.

Návrat pak přišel jen několik hodin poté, co o jeho působení informovaly zahraniční deníky. Princ řekl, že nutnost vrátit se nesl s jistou hořkostí, raději by zůstal s dalšími 170 vojáky v provincii Helmand. "Je mi to líto. Konečně jsem dělal, co mám rád. Já nechci jen sedět na rodném zámku... Nechte mě vrátit se na frontu," vyzval média.

Uznal však, že po prozrazení se vrátit musel: "Byl bych lákavým terčem pro extrémisty a zbytečně bych ohrožoval své kamarády."

Dále čtěte:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy