Princ Andrew se topí v aféře Epsteina. Kvůli sexuálnímu skandálu se stáhl do ústraní

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 21. 11. 2019 10:36
Skandální rozhovor prince Andrewa, druhorozeného syna královny Alžběty II., plní titulní stránky britských novin. Devětapadesátiletý "party princ" se v něm hájil ohledně přátelství s organizátorem orgií s nezletilými dívkami, miliardářem Jeffreym Epsteinem. Jenže rozhovor se nepovedl, média ho označila za "PR katastrofu". Andrew nyní oznámil, že na delší dobu omezí své veřejné povinnosti.
Princ Andrew o vztahu s miliardářem Epsteinem: Zůstal jsem s ním, denně bych se za to fackoval. | Video: Reuters

Aféra vévody z Yorku vypukla poté, co se Andrew rozhodl v rozhovoru pro britskou stanici BBC vůbec poprvé promluvit o svých kontaktech s Jeffreym Epsteinem, americkým miliardářem a prokázaným sexuálním delikventem.

Andrew patřil do okruhu prominentních osobností, se kterými se Epstein stýkal. Americký podnikatel s nemovitostmi zemřel letos v srpnu ve vazební věznici. Nejspíš spáchal sebevraždu, zatímco dva dozorci, kteří měli během své noční služby Epsteina každých 30 minut kontrolovat, neplnili své povinnosti, a navíc o tom zfalšovali záznamy. Miliardář v cele čekal na začátek soudního procesu kvůli obviněním, že několik let sexuálně zneužíval nezletilé dívky a řídil celé schéma obchodu s nimi.

V souvislosti s tím si Epstein odpykal už jeden třináctiměsíční trest mezi roky 2008 a 2010. Tehdejší kauza ale zdaleka nebyla tak rozsáhlá.

Andrew až do minulého týdne komentoval Epsteinovu novou aféru pouze prostřednictvím tiskových zpráv Buckinghamského paláce, sídla královské rodiny. Odmítal, že by v minulosti udělal cokoliv špatného.

Pak ale poskytl rozhovor veřejnoprávní stanici BBC a ta ho minulou sobotu odvysílala. Údajně s jeho pořízením souhlasila i sama britská panovnice Alžběta II. Odborníci na politickou komunikaci ale rozhovor označili za "PR katastrofu".

"Očekával jsem vykolejení vlaku. Ale tohle byla hrůza na úrovni letadla, které narazilo do ropného tankeru, způsobilo tsunami a jadernou explozi," napsal například na Twitter Charlie Proctor, novinář ze serveru Royal Central, který se specializuje na informování o britské královské rodině. 

V návaznosti na to Andrew ve středu oznámil, že na delší dobu zanechá svých veřejných povinností. "Během několika posledních dní mi začalo být jasné, že okolnosti související s mými někdejšími styky s Jeffreym Epsteinem se staly výraznou komplikací pro práci mé rodiny a důležitou práci řady organizací a charit, které s hrdostí podporuji," uvedl vévoda. "Požádal jsem tudíž Její Veličenstvo, zda mohu na dohlednou dobu zanechat veřejných povinností, a ona k tomu udělila svolení," stojí v jeho prohlášení.

Diana by si zasloužila omluvu

Andrew je údajně oblíbeným potomkem královny, a to navzdory tomu, že rodině způsobil už řadu potíží. Veterán války o britské souostroví Falklandy z 80. let se rozvedl po krátkém manželství. Z dob jeho svobodného života pak pochází řada snímků, na kterých je v obklopení žen.

Během dlouhého rozhovoru pro BBC z minulého týdne Andrew nijak neprojevil soucit s  Epsteinovými oběťmi a své kontakty s finančníkem naopak označil za "velmi užitečné". Na dotaz moderátorky, jak jeho chování hodnotí, nicméně odpověděl, že ho považuje za "nevhodné".

Podle britských médií může Andrewův rozhovor výrazně poškodit reputaci královské rodiny. Lze to prý srovnávat s televizními vystoupeními jeho staršího bratra, prince Charlese, a jeho ženy, princezny Diany, v 90. letech, kdy se páru rozpadalo manželství.

"Královská rodina dluží Dianě omluvu. Teď už je to jen druhé nejhorší televizní vystoupení," zhodnotil situaci například deník The Guardian.

Od odvysílání sobotního pořadu navíc několik firem oznámilo, že končí s financováním charitativních projektů, které jsou spojeny s vévodovou osobou. Například konzultantská firma KPMG stahuje své peníze z programu na podporu start-upů s názvem [email protected] O budoucnosti spolupráce s Andrewem se rozhoduje i farmaceutická společnost AstraZeneca.

Studenti britské univerzity v Huddersfieldu, ve které Andrew působí jako čestný kancléř, vyzývají vedení školy, aby vévodu z funkce odvolala. "Neměli bychom být reprezentováni mužem, který má vazby na organizované sexuální vykořisťování a útoky na děti," nechali se slyšet studenti.

Setkání s princem

Andrew v rozhovoru na BBC znovu popřel, že by Virginia Giuffreová, jedna z dívek, které se rozhodly proti Epsteinovi svědčit, měla z donucení pohlavní styk i s ním. "Na tom příběhu je několik věcí špatně," uvedl.

Američanka už dříve vypověděla, že její setkání s princem se údajně konala v Londýně, New Yorku a na soukromém ostrově v Karibiku, kde ji Epstein "držel jako sexuální otrokyni". Popsala například jeden společný večer s Andrewem, který měl skončit tancem v klubu a sexem. A to v březnu 2001, ve stejný den, kdy jeho vlastní dcera Beatrice slavila narozeniny.

Soud před čtyřmi lety nakonec rozhodl, že obvinění jsou neprokazatelná. Giuffreová ale od té doby prince Andrewa vyzývá, aby svědčil.

Kdo je Jeffrey Epstein

Little St. James

Americký finančník a miliardář, obviněný z obchodu se sexem a zločinného spolčení. V srpnu letošního roku spáchal sebevraždu v newyorském vězení, kde čekal na začátek soudního procesu. 

Epstein podle prokurátorů v letech 2002 až 2005 ve svých rezidencích platil za sexuální služby desítkám nezletilých dívek. Některým z nich mělo být jen 14 let. Čelil také obviněním ze znásilnění. 

Soukromým letadlem, kterému se kvůli miliardářovým obviněním říkalo Lolita Express, přepravoval prominentní hosty, včetně bývalého prezidenta USA Billa Clintona nebo právě prince Andrewa. Své hosty zval i na karibský ostrov Little St. James, přezdívaný místními "ostrov orgií" nebo "ostrov pedofilů". 

Poprvé byl odsouzen v roce 2008. Epsteinův druhý případ byl po jeho smrti v srpnu odložen, prokuratura nyní pokračuje ve vyšetřování se snahou najít jeho pomocníky. 

Giuffreová tvrdila, že si vzpomíná, jak se princ Andrew výrazně potil. Ten to popírá, schopnost potit se údajně ztratil v bojích o britské souostroví Falklandy v Jižní Americe, kde byl v 80. letech zraněn. Až nedávno se mu prý začala vracet. Narozeniny dcery navíc údajně trávil právě s ní. 

Na dotaz, proč Epsteina pozval na oslavu osmnáctých narozenin své dcery v červenci 2006, i když první obvinění ze sexuálních zločinů proti nezletilým přišlo už v květnu téhož roku, odpověděl, že "si toho nebyl vědom".

Zdržel se na večírek

Média přitom upozorňují, že Buckinghamský palác má k dispozici celou řadu kontrolních mechanismů, které mají zabránit mimo jiné tomu, aby se členové královské rodiny stýkali s potenciálně problematickými lidmi.

Ukázka rozhovoru pro BBC

Emily Maitlisová, novinářka BBCLitujete svého přátelství s Epsteinem? 

Princ Andrew: Ne, protože lidé, které jsem potkal, a příležitosti, ke kterým jsem se dostal díky němu nebo prostřednictvím něj, byly velmi užitečné. 

Maitlisová: Cítíte vinu, lítost nebo stud kvůli svému chování nebo přátelství s Epsteinem? 

Andrew: Bylo to špatné rozhodnutí, potkat se s ním v roce 2010. … Jestli lituji toho, že se choval nevhodně? Ano. 

Maitlisová: Nevhodně? Byl to sexuální delikvent.

Andrew: Ano, omlouvám se, jen jsem zdvořilý, myslím to v tom smyslu, že byl sexuální delikvent. 

Maitlisová: Přesto jste u něj zůstal (v Epsteinově sídle v New Yorku, kde Andrew zůstal několik dní v roce 2010, tedy už po Epsteinově propuštění z vězení, pozn. red.).

Andrew: Bylo to pohodlné. .... Chtěl jsem se poučit o světě mezinárodního obchodu. 

V pořadí osmý adept na královský trůn se však s americkým podnikatelem stýkal nejen před, ale i po jeho prvním odsouzení a trestu. Schůzku v prosinci roku 2010 Andrew popsal jako "špatné rozhodnutí". Hájil se tím, že mu na Epsteinovi nepřišlo nic podezřelého. Ten byl v té době už oficiálně veden na seznamu deviantů, z vězení ho propustili jen o několik měsíců dříve.

Setkali se v New Yorku, kam Andrew údajně přijel Epsteinovi říci, že by nebylo vhodné, aby se nadále vídali. V miliardářově rezidenci se ale zdržel několik dní, zúčastnil se i večírku. Podle některých svědků si měl možnost vychutnat masáž nohou od blíže neurčené ruské dívky, jedné z mnoha, které se v Epsteinově sídle pohybovaly

Další z nich, jednatřicetiletá žena vystupující pod pseudonymem Jane Doe, je jednou z těch, které Epsteina v letošní kauze vinily, že je nutil k sexu. Během pondělní tiskové konference v americkém Los Angeles vyzvala i ona prince Andrewa, aby nezamlčoval podrobnosti ze života Epsteina. Ten ji osobně na ranči v Novém Mexiku jako patnáctiletou údajně nutil k sexu.

Video: Meghan a princ Harry oslavili společně královniny narozeniny 

Meghan poprvé od porodu na veřejnosti. Spolu s Harrym oslavila narozeniny královny | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy