reklama
 
 

Příměří navzdory, rakety mezi Izraelem a Gazou létají

21. 11. 2012 7:01
Vyjednávání pokračují, Izrael zintenzivněl útoky v Gaze

Jeruzalém/Gaza/Káhira - Válka mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás pokračuje, a to navzdory tomu, že obě strany ohlásily během úterý pokrok v jednání o příměří.

I v noci na středu létaly z Gazy na území Izraele rakety vypálené Hamásem. Izraelské ozbrojené síly naopak pokračovaly v náletech na Pásmo Gazy, v důsledku bombardování například přišla metropole Gazy v noci o elektřinu.

Snahu o diplomatické úsilí převzala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. V noci jednala dvě hodiny s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, výsledky jednání však nejsou známy, politici je po schůzce nesdělili. Clintonovou ve středu čeká jednání s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Hamás oznámil příměří

Palestinské hnutí Hamás už ve středu oznámilo, že se s Izraelci dohodlo na uzavření příměří.

Po jednání v Káhiře o tom informoval mluvčí Hamásu Ajmán Tahá, jeden ze spoluzakladatelů radikální organizace.

Mluvčí izraelské vlády Mark Regev ale informaci dementoval. Mírová dohoda se podle něj CNN. Americká zpravodajská stanice doplnila, že jsou Izraelci ochotni dohodu o příměří podepsat až po čtyřiadvacetihodinovém klidu zbraní ze strany Pásma Gazy.

"Jednání stále pokračují," potvrdil agentuře Reuters egyptský vyjednavač, který si nepřál být jmenován. Egyptská delegace, jež působí jako prostředník, byla zprvu optimistická a věřila, že se dohodu podaří uzavřít ještě během úterka. Později večer ale televize CNN uvedla, že egyptští diplomaté během úterý žádné prohlášení o příměří nechystají. 

Příměří nenasvědčují ani zprávy reportérů BBC, které přicházejí z obou stran hranice. Na území Izraele dopadl blíže nespecifikovaný počet raket a letectvo židovského státu odpovědělo bombardováním města Gaza. Izraelská armáda mezitím potvrdila prvního zabitého vojáka.

Podle izraelské televize je premiér židovského státu Benjamin Netanjahu pro přijetí egyptského návrhu."Dávám nyní přednost diplomatickému řešení," potvrdil Netanjahu v úterý odpoledne po jednání s německým ministrem zahraničí Guidem Westerwellem. 

Stanice Al-Džazíra uvádí, že má dohoda obsahovat nejméně čtyři body: ukončení izraelských útoků na palestinské civilisty, ukončení raketového ostřelování Izraele, uvolnění režimu na hraničních přechodech a záruky, jež musí poskytnout Egypt.

Víru v brzké uzavření příměří už vyjádřil i egyptský prezident Muhammad Mursí, který jednání zprostředkovává. "Úsilí o uzavření příměří přinese své ovoce během několika hodin," prohlásil v úterý odpoledne podle agentury Mena.

autor: Petr Jemelka | 21. 11. 2012 7:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama