Příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás dodržují obě strany

ČTK ČTK
15. 7. 2018 18:30
Klid zbraní byl vyhlášen v sobotu večer po téměř dvoudenních přestřelkách mezi izraelskými vojáky a Palestinci.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Tel Aviv/Gaza - Příměří mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, bylo dodržováno, napsala agentura Reuters.

Klid zbraní byl vyhlášen v sobotu večer po téměř dvoudenních přestřelkách mezi izraelskými vojáky a Palestinci, které byly dosud nejintenzivnější od války v roce 2014.

Izraelské letectvo v sobotu zaútočilo na desítky cílů ovládaných hnutím Hamás v palestinském Pásmu Gazy. Reagovalo tak na minometnou palbu a vypálení více než stovky raket, které mířily do jižní části území židovského státu.

Podle palestinských zdravotníků zahynuli při úderech v Gaze dva mladiství. Šrapnely z vypálených raket zranily na jihu Izraele tři lidi.

Příměří, letos již druhé, pomohl vyjednat Egypt a v platnost vstoupilo v sobotu večer. "Každý si uvědomuje, že pokud se situace nezklidní, brzy může dojít k další konfrontaci," prohlásil blízkovýchodní zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov.

Izrael uvedl, že pár hodin po zahájení příměří radikálové ještě vypálili dvě rakety na jeho území, zachytil je ale izraelský protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole). Izraelci na tento útok nereagovali žádným odvetným úderem.

Zasáhneme každého, kdo nám ubližuje

"Naše politika je jasná: zasáhneme každého, kdo nám ubližuje. Doufám, že to (Hamás) pochopil," uvedl na zasedání vlády izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Od konce března se v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem konají protesty Palestinců, při kterých izraelská armáda dosud usmrtila podle bilance agentury AFP přes 130 lidí, většinou neozbrojených.

U hraničního plotu mezi Pásmem Gazy a židovským státem se i tento pátek shromáždily tisíce protestujících. Patnáctiletého Palestince, který se snažil přelézt bariéru do Izraele, izraelští vojáci zastřelili. Armáda následně uvedla, že při granátovém útoku utrpěl lehčí zranění i jeden izraelský voják.

Hamás v Gaze vládne již více než deset let a Izrael i USA jej viní z toho, že vyvolává protiizraelské nepokoje a zneužívá civilistů pro vlastní snahu o narušení hranice. Hamás vedl s Izraelem už tři války.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy