Primátor Moskvy nazval gaye satanisty

pav, Reuters
30. 1. 2007 13:50
Moskva - Jurij Lužkov tvrdí, že za jeho úřadování na moskevské radnici se v ruské metropoli pochod za práva homosexuálů konat nebude.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na ruské zdroje, Lužkov doslova prohlásil, že průvody, které se pod hlavičkou Gay Pride konají v mnoha městech na celém světě, jsou "satanistickým činem".

Plnohodnotná moskevská premiéra tradičního červnového pochodu se měla odehrát loni, Lužkov ale organizátorům nedal povolení.

Když se pak aktivisté za práva gayů a leseb navzdory zákazu vydali do ulic, stali se terčem útoků ze strany skinheadů a křesťanských radikálů. Policie na konci několik účastníků nepovoleného pochodu zatkla. 

Žaloby ve Štrasburku i v Moskvě

Organizátoři loňského zakázaného pochodu zažalovali ruské úřady u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a požadují odškodnění ve výši dvaceti tisíc eur.

Sedmdesátiletého Lužkova to však podle agentury Interfax nechává klidným. "Nedovolili jsme průvod loni a nedovolíme ho ani v budoucnu," prohlásil a zároveň se kriticky vyjádřil na adresu rostoucí podpory práv homosexuálů na Západě:

Foto: Reuters

"Jsme toho názoru, že destruktivní sekty a propaganda sexuálního styku mezi osobami stejného pohlaví jsou nepřípustné."

Hlavní organizátor loňské akce v Moskvě Nikolaj Alexejev se nechal slyšet, že Lužkova za jeho čerstvé výroky zažaluje, neboť prý urazil jak jeho, tak "mírové a demokratické cíle pochodu Gay Pride".

Rusko dekriminalizovalo homosexualitu teprve v roce 1993. Přestože se tam ale tolerance ke gayům a lesbám postupně zvyšuje a v největších městech mají například své kluby nebo časopisy, mezi oficiálními ruskými představiteli a velkými byznysmeny se k homosexualitě nikdo otevřeně nehlásí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy