Přímá demokracie není dětská hra. Nelze na ni přejít ze dne na den, varuje švýcarský ministr

ČTK ČTK
7. 12. 2017 21:46
Švýcarsko má podle tamního ministra zahraničí zcela odlišné tradice a "genetiku". Jako negativní příklad uplatnění přímé demokracie zmínil loňské britské referendum.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Lipold

Vídeň - Přímá demokracie není dětská hra. Prohlásil to ve Vídni švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis, který tak varoval před návrhy zavádět přímou demokracii v zemi, jako je Rakousko, které má podle něj od Švýcarska zcela odlišné tradice a "genetiku". Jako negativní příklad uplatnění přímé demokracie zmínil loňské britské referendum, které rozhodlo o odchodu země z Evropské unie.

V Rakousku prosazují posilování přímé demokracie obě strany dojednávané budoucí koalice, lidovci (ÖVP) a pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ), a druhá z nich dokonce vzhlíží ke švýcarskému modelu. Podobné myšlenky mají i některé politické strany v České republice.

Cassis podle agentury APA Rakousko varoval před přebíráním přímé demokracie podle švýcarského vzoru. Podle něj je třeba mít na paměti, že přímá demokracie je revolucí, je spojena s riziky a lidé by si neměli myslet, že je to "dětská hra".

Podle šéfa švýcarské diplomacie sice mezi Švýcarskem a Rakouskem existují některé podobnosti, například jazykové a geografické, jinak jsou ale obě země naprosto rozdílné. Švýcarsko historicky vzniklo téměř jako protipól vůči Rakousku - vymezením vůči Habsburkům, poukázal Cassis na někdejší vyhnání panovnického rodu ze Švýcarska, kde měl své kořeny.

V Rakousku už sice není žádný císař, ale lidé jsou zvyklí na vysokou koncentraci moci a "genetika národa se nemění tak rychle", zdůraznil Cassis.

Jako negativní příklad přímého rozhodování lidu uvedl švýcarský ministr zahraničí referendum o brexitu. "V Anglii jsme díky brexitu dostali svého druhu lekci z přímé demokracie a najednou byla celá země dezorientovaná a druhý den se probudila jakoby z noční můry a teď mají problém, jak to uskutečnit," upozornil politik švýcarských svobodomyslných (FDP).

Na příkladu Británie prý Cassis pozoroval, že přímá demokracie potřebuje celou řadu dobře zažitých zkušeností, znalostí a procedur. Ve Švýcarsku se přitom podle něj koná referendum přibližně čtyřikrát do roka. Švýcarský model se rozvíjel více než 700 let a neobešlo se to bez válek a krveprolití, podotkl ministr.

"Nelze to změnit ze dne na den," řekl dále Cassis. Možná by ale podle něj bylo možné se švýcarskému modelu přibližovat krok za krokem a zavést například prvky spolurozhodování lidu o vybraných tématech.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy